Choć depresja jest chorobą atakującą coraz częściej, społeczeństwo wciąż nie posiada dostatecznej wiedzy na jej temat. Często nie potrafimy w porę rozpoznać jej objawów, problemem jednak jest przede wszystkim sposób jej postrzegania. Nierzadko można spotkać się z opinią, że jest to tylko kwestia nastawienia. Tymczasem depresja jest chorobą i to bardzo poważną, bezwzględnie wymagającą leczenia.
Kto może zachorować na depresję?
Nie da się jednoznacznie wyróżnić grup osób, które są szczególnie podatne na to schorzenie i na pewno nie można przypisywać jej tylko do osób słabych psychicznie czy wrażliwych. Właśnie to jest powodem jej częstego występowania, że zapaść na nią może praktycznie każdy i nie zawsze potrzebne jest dramatyczne wydarzenie czy realne problemy. Zwykle jednak depresja zagraża osobom mającym kłopoty, trudną sytuację, na przykład materialną, a także samotnym i bez wsparcia – obserwowany współcześnie rozpad więzi ma tu duże znaczenie.
Depresja często występuje na skutek traumatycznych wydarzeń, takich jak rozpad związku czy śmierć bliskiej osoby, ale może być też spowodowana ciągłym napięciem nerwowym i nawałem obowiązków, z którymi człowiek przestaje sobie radzić. Również nałogi (i okresy abstynencji) często wywołują depresję, a nawet taki efekt może dawać stosowanie niektórych leków.
Niezbędne leczenie
Depresja jest na tyle poważną chorobą, że w większości przypadków nie da się wyjść z niej samodzielnie. Potrzebna jest terapia prowadzona przez psychoterapeutę lub psychologa mającego doświadczenie w pracy z takimi przypadkami. W cięższych przypadkach depresji psychoterapia jest wspierana przez leczenie farmakologiczne. Kiedy podejmie się leczenie, można poczuć się lepiej już po niedługim czasie. Pozostawianie takich pacjentów samym sobie jest zaś niezwykle niebezpieczne.
Długotrwała depresja może mieć fatalne skutki. Pogrążający się w niej pacjent stwierdza, że jego życie stało się nie do zniesienia, wśród osób z tą chorobą notuje się więc duży odsetek prób samobójczych i udanych samobójstw – znane są takie przypadki wśród wielu sławnych osób. Z powodu depresji życie odebrali sobie między innymi święcący triumfy projektant mody Alexander McQuinn czy aktor komediowy Robin Williams. Choroby tej nie można więc bagatelizować i kiedy podejrzewa się ją u siebie, należy niezwłocznie poszukać specjalistycznej pomocy, na przykład w poradni specjalistycznej iMED. Również osoby, które zauważają objawy depresji u swych bliskich, nie powinny tego bagatelizować lecz skłonić bliską osobę do wizyty u psychologa – zanim będzie za późno.