Dermokosmetyki – sekret pięknej skóry

0
2325
Dermokosmetyki

Pojęcie dermokosmetyków nie jest do końca nam znane, na pewno kojarzy się z pielęgnacją, ale także z dermatologią – dziedziną medycyny zajmującą się problemami skórnymi. Czym są tego typu specyfiki, czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków, kto powinien je stosować? Spróbujmy odpowiedzieć na nurtujące nas pytania.

Najogólniej mówiąc są to preparaty z pogranicza medycyny i kosmetologii. Charakteryzuje je działanie pielęgnacyjne, ale również lecznicze. To kosmetyki, które możemy nabyć częściej w aptece niż w zwykłej drogerii, gdyż jak leki pomagają pozbyć się problemów skórnych. Nie oznacza to jednak, że osoby o zdrowej cerze nie mogą ich stosować w trosce o jej kondycję i piękny wygląd. Przy dzisiejszym rozwoju cywilizacji i rosnącym zanieczyszczeniu powietrza coraz więcej osób skarży się na nadwrażliwość skóry oraz różnego rodzaju alergie. Problem ten dotyczy już ¼ ludności. Stało się to impulsem dla naukowców do opracowania specjalnych receptur kosmetyków, które oprócz zadań pielęgnacyjnych będą miały funkcje lecznicze. Tak powstały dermokosmetyki.

Dermokosmetyki – co je wyróżnia?

Preparaty te są głównie stosowane w celach zapobiegawczych i ochronnych, na drugim miejscu jest ich działanie terapeutyczne. W zależności od przeznaczenia mogą się charakteryzować działaniem przeciwzapalnym, łagodzącym, kojącym, czy odżywczym. Jak wszystkie specyfiki o działaniu leczniczym, dermokosmetyki są wytwarzane w sterylnych, laboratoryjnych warunkach. Ich receptury powstają z udziałem specjalistów dermatologów, kosmetologów i chemików. Cały proces ich tworzenia jest ściśle nadzorowany. Ze względu na grupę konsumentów, którym są dedykowane, musi je charakteryzować hipoalergiczność, praktycznie nie zawierają konserwantów, barwników, ani substancji zapachowych. Mają za to więcej skłądników bioaktywnych niż tradycyjne kosmetyki.

Bazują w głównej mierze na wodzie termalnej obfitującej w szereg pierwiastków i substancji mineralnych o zbawiennym wpływie na skórę. Należą do nich: selen, żelazo, mangan i cynk. Poszczególne kosmetyki, w zależności od ich przeznaczenia wykazują wysoką zawartość witamin z grupy B, a także witaminy A, E i C. Często też zawierają cenne składniki naturalne, takie jak wyciągi z aloesu, zielonej herbaty, żeńszenia, oczaru wirginijskiego, soi, miłorzębu japońskiego, czy jeżówki.

Dermokosmetyki są idealne dla osób o cerze wrażliwej i skłonnej do podrażnień, mogą być stosowane do pielęgnacji wymagającej skóry niemowląt i kobiet w ciąży. Cieszą się również zaufaniem i popularnością wśród osób pragnących powstrzymać efekty starzenia. W sezonie letnim kosmetyki tego rodzaju zapewnią nam prawidłową fotoochronę nie tylko na plaży.

Cudowne składniki dermokosmetyków

Swoje wspaniałe działanie kosmetyki apteczne zawdzięczają bogactwu składników, które w określony sposób wpływają na naszą skórę. Każdy z nich wykazuje odrębne działanie, zawsze korzystne dla wyglądu i znakomitej kondycji cery. Należą do nich:

– witamina A i jej pochodne o działaniu złuszczającym, hamującym procesy starzenia, znakomite w leczeniu trądziku, łuszczycy, rogowacenia starczego, uszkodzeń i przebarwień słonecznych,

– witamina E o działaniu antyoksydacyjnym i chroniącym przed szkodliwym promieniowaniem UV,

– witamina C – naturalny przeciwutleniacz niezbędny w procesie syntezy kolagenu, składnik o działaniu ochronnym, naprawczym, przeciwzapalnym, doskonale rozjaśniający przebarwienia,

– witaminy z grupy B działające ochronnie, nawilżające i wpływające na kondycję skóry,

– lipidy tworzące barierę ochronną skóry, odpowiadające za jej prawidłowe nawilżenie, chroniące przed przesuszeniem i wnikaniem drobnoustrojów, pomocne w leczeniu kontaktowego i atopowego zapalenia skóry, znakomicie sprawdzające się w walce z łuszczycą, czy popromiennym zapaleniem skóry, regenerujące skórę po oparzeniach,

– różnego rodzaju substancje roślinne o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, poprawiającym wygląd i kondycję skóry,

– pierwiastki mineralne, w tym metale, takie jak cynk i miedź, które pomagają w gojeniu uszkodzonej skóry,

– substancje pochodzenia naturalnego odpowiedzialne za nawilżenie skóry,

– substancje o działaniu rozjaśniającym przebarwienia, takie jak: hydrochinon, kwas kojowy, wyciąg z lukrecji, kwas glikolowy i inne,

– środki złuszczające stymulujące regenerację naskórka, takie jak: kwasy AHA – glikolowy, mlekowy, cytrynowy oraz kwasy BHA, np. salicylowy.

Dla kogo dermokosmetyki?

Te specjalistyczne preparaty najczęściej są wybierane przez osoby ze skórą naczynkową, wrażliwą i podatną na alergie. To ratunek dla wszystkich, którym dokuczają dolegliwości takie jak: trądzik pospolity lub różowaty, łuszczyca, łupież, atopowe zapalenie skóry, czy egzema. Dermokosmetyki skutecznie usuną również przebarwienia pigmentacyjne. Są przeznaczone dla skóry z problemami, ale dzięki właściwościom pielęgnacyjnym, czy opóźniającym procesy starzenia doskonale nadają się także dla zdrowej cery. Warto w nie również zainwestować, gdy chcemy zapobiegać niekorzystnemu wpływowi środowiska na naszą skórę. Profilaktyka jest zawsze bardziej wskazana niż późniejsza terapia skóry.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ