Dieta dla cukrzyków. Poznaj Diben Drink!

0
4459

Cukrzyca objawia się na różne sposoby: ogólne osłabienie organizmu może łączyć się ze zwiększonym łaknieniem, z nadmiernym pragnieniem, z problemami ze wzrokiem czy stanem skóry. Leczenie trwa niejednokrotnie całe życie – a równie ważna jest właściwa dieta.

Cukrzyca, jej odmiany, profilaktyka

W medycynie wyróżnia się dwa główne rodzaje cukrzycy: cukrzycę typu I i cukrzycę typu II.

  • Cukrzyca typu I – zwana również cukrzycą insulinozależną. Najczęściej choroba pojawia się niespodziewanie, atakuje zazwyczaj osoby młode, tj. dzieci i młodzież. Nie oznacza to jednak, że dorośli są bezpieczni! Ta odmiana cukrzycy stanowi ok. 10% wszystkich zachorowań.
  • Cukrzyca typu II – zwana także cukrzycą insulinoniezależną. Początki choroby są zazwyczaj łagodne, ale z roku na rok coraz bardziej się ona rozwija. Najczęściej cukrzyca ta pojawia się u osób w wieku 40-50 lat. Ta odmiana cukrzycy stanowi ok. 90% wszystkich zachorowań.

W przypadku cukrzycy typu I trudno jest mówić o możliwości jakiejkolwiek profilaktyki, ponieważ choroba jest efektem reakcji autoimmunologicznych organizmu. Chorobie i jej rozwojowi można zapobiegać jedynie w przypadku cukrzycy insulinoniezależnej.

Podstawą profilaktyki w przypadku cukrzycy jest… unikanie nadwagi, tj. zdrowa dieta i wysoka aktywność fizyczna. Jeśli ktoś spośród członków najbliższej rodziny jest diabetykiem, na bieżąco rób badania i sprawdzaj, czy cukrzyca nie pojawiła się i u Ciebie – znajdujesz się w grupie ryzyka!

Jaka dieta dla cukrzyka?

Natomiast osoby już chore na cukrzycę powinny bezwzględnie przestrzegać diety, ułożonej przez profesjonalnego dietetyka. Dietę diabetyka warto przynajmniej częściowo uzupełniać o nowe produkty, które urozmaicą jego menu. Ważne jest jednak, aby posiadały odpowiedni dla zdrowia cukrzyka skład – tak jak napoje Diben Drink o smaku owoców leśnych.

Diben Drink można także stosować jako jedyne źródło pożywienia u osób z niedożywieniem, problemami z przyjmowaniem pokarmów. Dietę taką nazywamy żywieniem klinicznym doustnym – podejmowane jest, aby poprawić lub utrzymać właściwy stan odżywiania pacjenta. Poprzez podawanie choremu Diben Drink dostarczane mu są wszystkie elementy niezbędne do regeneracji organizmu. Często ten sposób żywienia jest jedynym sposobem na szybki powrót do zdrowia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ