Dieta wegetariańska czy witamina B12 w tabletkach wystarczy?

0
3957
Dieta wegetariańska czy witamina B12 w tabletkach wystarczy?

Rezygnacja z jedzenia mięsa to trudna, acz dla wielu konieczna decyzja. Pamiętać należy jednak o tym, że dieta wegetariańska, pomijając kwestie czysto ideologiczne, może w sposób znaczący wpłynąć na kondycję naszego organizmu. Brak w niej bowiem kilku istotnych składników, takich jak chociażby witamina B12.

Na co wpływa?

O jej znaczeniu najlepiej świadczy to, na co oddziałuje. Dzięki niej czerwone krwinki obecne w naszym ciele znacznie lepiej się rozwijają, a neurony zostają zabezpieczone poprzez tak zwane osłony mielinowego. Omawiana witamina na więc ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, wieńcowego i krwionośnego.

Jeżeli nie zadbamy o dostarczanie jej w odpowiednich ilościach, doprowadzi to do zaburzeń neurologicznych, taki jak chociażby mrowienie i drętwienie stóp, zaburzenia równowagi i trudności z utrzymaniem równowagi. Co więcej, znaczący niedobór witaminy skończyć się może zawałem serca. Okaże się on także groźny dla kobiet w ciąży.

Regularne dostarczanie do organizmu witaminy B12 jest więc niezwykle istotne. Problem tkwi w tym, że obecna jest ona wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Znajdziemy ją przede wszystkim w mięsie, ale również w jajach czy serach.

Co więc powinni zrobić wegetarianie oraz weganie, aby ustrzec się przed niedoborem tego jakże ważnego składnika? Rozwiązaniem wydają się być rozmaite suplementy.

Witamina B12 dla wegan i wegetarian

Ich przyjmowanie to najlepszy sposób na dostarczenie witaminy do naszego organizmu. Pamiętać należy jednak o prawidłowym doborze produktu.

Największe znaczenie ma w tym przypadku dawkowanie. Jak się bowiem okazuje, przyjmowanie dużych dawek środka za jednym razem obniży skuteczność jego przyswajania. W skrajnych przypadkach z całej „dawki” witaminy nasz organizm przyswoi wyłącznie kilka procent, co z pewnością obniży skuteczność suplementu.

Wszystko to sprawia, że lepiej przyjmować mniej, a częściej. Najlepiej suplement zażywać raz dziennie – w takich przypadkach warto zainteresować się produktami zawierającymi minimum 20 mcg środka w jednej dawce. Witamina B12 w tabletkach dostępna jest np. tutaj:  https://www.apo-discounter.pl/doppelherz-witamina-b12-tabletki-p-57923.html, każda tabletka zawiera optymalną ilość witaminy b12.

Zadbaj o zdrowie

Jak już zostało wspomniane, ewentualny niedobór omawianej witaminy może okazać się dla nas bardzo groźny. Podkreślić należy również fakt, iż może mieć ona wpływ także na naszą psychikę. Witamina B12 bierze bowiem udział w syntezie serotoniny, którego brak może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia, a nawet depresji.

Nie zapominajmy również o tym, że środek wpływa na pracę najważniejszych organów w naszym organizmie. Jego regularne przyjmowanie to najlepszy sposób na to, aby ustrzec się miażdżycy, zawału serca, wielu chorób wątroby, a także anemii. Wielu specjalistów wskazuje nawet, że jej odpowiednie dawkowanie może zapobiec wystąpienia choroby Alzheimera. Demencja pojawia się bowiem najczęściej u osób starszych, którzy cierpią na niedobór witaminy.

Wszystko to sprawia, że warto zadbać o jej ciągłą obecność w naszym organizmie. Jeżeli nie za sprawą przyjmowanych pokarmów, to przy pomocy różnego rodzaju suplementów, które zdradzają bardzo korzystne działanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ