Dlaczego konsultacje okulistyczne są tak ważne?

0
3403
Dlaczego konsultacje okulistyczne są tak ważne?

Do lekarza najczęściej udajemy się wówczas, gdy zauważamy u siebie niepokojące objawy. Do okulisty warto chodzić regularnie – w ten sposób możliwe jest szybkie wykrycie wszelkich zmian i skorygowanie wad narządu wzroku.

Pracujesz przy komputerze? Nosisz okulary? Dowiedziałaś się o ciąży? To tylko przykłady sytuacji, gdy warto umówić się na wizytę u okulisty. Podczas konsultacji, lekarz przeprowadzi wywiad, wykona badanie i podpowie, jak zadbać o wzrok. Rozwieje również wątpliwości dotyczące okularów czy soczewek kontaktowych. Jak często umawiać się na wizytę do okulisty? Jak wygląda badanie?

Jak często umawiać się na wizytę u okulisty?

Okulista przyjmuje w każdej większej miejscowości w Polsce. Warszawa nie jest wyjątkiem – w stolicy zresztą działa bardzo wiele gabinetów okulistycznych, zarówno prywatnych, jak i dostępnych dla ubezpieczonych. Pozostaje zatem tylko regularnie umawiać się na wizyty. Jak często?

Przyjmuje się, że osoby dorosłe na wizyty kontrolne do okulisty powinny wybierać się co 2 lata. Częściej, bo raz w roku, na badanie wzroku mogą umawiać się osoby, które ukończyły 40 lat. Jeszcze częściej wizytę u okulisty powinny rezerwować osoby znajdujące się w grupie narażonej na utratę wzroku lub problemu z narządem wzroku. Mowa tu m.in. o tych, u których zdiagnozowano choćby nowotwory czy cukrzycę.

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Wizyty u okulisty nie należy się bać, nie należy ona również do nieprzyjemnych. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad. Zadaje wiele pytań, m.in. zapyta o przyczynę wizyty, chce się dowiedzieć, czy pacjent zauważył u siebie niepokojące objawy. Część pytań może dotyczyć najbliższych pacjenta, np. jego rodziców (przebyte choroby oczu, choroby genetyczne).

W drugiej kolejności okulista wykonuje badanie. To obejmuje ocenę m.in. powiek i ruchomości gałek ocznych. Podczas wizyty kontrolnej jest też przeprowadzane badanie ostrości wzroku (komputerowe i z wykorzystaniem tablic Snellena) oraz mierzone jest ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wszystkie wykonane czynności mają na celu ocenę sprawności narządu wzroku.

Gdy niezbędne są okulary…

Zdarza się, że wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że niezbędne jest, aby pacjent zaczął korzystać z okularów. W takiej sytuacji lekarz wypisuje receptę np. na okulary progresywne. Na wydanym dokumencie znajduje się informacja o mocy szkieł tak, aby optyk mógł przygotować dla klienta odpowiednie szkła.

Jesteś zainteresowany konsultacją okulistyczną? A może chcesz zrealizować otrzymaną receptę? Dowiedz się więcej o ofercie Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS i jak najszybciej umów się na wizytę.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ