Dlaczego powinieneś znać swoja grupę krwi

0
1790
grupa krwi
fot: pixabay.com

Na co dzień rzadko myślimy o wypadkach, którym moglibyśmy ulec. Nieszczęśliwe zdarzenia mają jednak miejsce bardzo często, i niestety, najczęściej nie mamy na nie żadnego wpływu. Rozmyślanie o nich, nic nam nie da, warto jednak przygotować się na taką sytuację choćby w najbardziej podstawowym zakresie – upewniając się, jaką grupę krwi maja nasi bliscy i my sami. Jak to zrobić?

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-sprawdzic-grupe-krwi/

Grupy krwi

Mamy cztery podstawowe grupy krwi: A, AB, B oraz 0. To, jaką mamy grupę krwi zależy od zestawu antygenów, występujących  w naszych krwinkach czerwonych. Zestaw antygenów ostatecznie ustala się w okolicach drugiego roku życia i odtąd nasza grupa krwi pozostanie ta sama do końca życia. Wyjątkiem w tym przypadku jest przeszczep szpiku kostnego, który może doprowadzić do zmiany naszej grupy krwi, choć oczywiście nie musi.Są to jednak bardzo rzadkie przypadki. 

Drugim ważnym czynnikiem, charakteryzującym naszą grupę krwi jest czynnik RH. W zależności od tego, czy na powierzchni naszych krwinek czerwonych znajdują się erytrocyty czy tez nie, czynnik ten może być dodatki (RH +) lub ujemny (RH -). 

Jak sprawdzić swoja grupę krwi

Wbrew powszechnemu mniemaniu, znajomość grupy krwi przydaje się dość często.Jest ona weryfikowana między innymi podczas ciąży, aby wykluczyć tak niebezpieczny dla matki i dziecka konflikt serologiczny. 

Grupa krwi sprawdzana jest również przed operacją, jako że na ogół podczas operacji konieczne jest uzupełnienie pacjentowi krwi, którą utracił.

W obu powyższych wypadkach lekarze zlecają specjalne badanie, potwierdzające grupę krwi. Jeśli jest na to czas, warto uzyskać takie potwierdzenie z laboratorium, aby uniknąć komplikacji podczas zabiegu, które mogą nieść poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Gdy dochodzi do nagłego wypadku, najczęściej tego czasu nie ma, liczy się każda minuta. Wtedy znajomość grupy krwi swojej czy bliskiego jest na wagę złota. 

Aby poznać swoją grupę krwi, należy zlecić odpowiednie badanie w laboratorium. Możemy to zrobić także prywatnie, koszt takiego badania w zależności od laboratorium to 30-50zł. Otrzymany wynik warto nosić ze sobą.

Przeczytaj też: http://www.cupit.pl/w-jaki-sposob-sprawdzic-ip/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ