Do czego służą lampy szczelinowe?

0
481

Lampa szczelinowa to narzędzie wykorzystywane powszechnie przez okulistów i optometrystów. Dzięki lampie szczelinowej specjalista może dokładnie zbadać struktury oka i postawić pacjentowi diagnozę. Lampy szczelinowe umożliwiają trafne zdiagnozowanie takich schorzeń jak: zaćma, zapalenie spojówek czy retinopatia. Lampę szczelinową można wyposażyć dodatkowo w aparat fotograficzny do dokumentowania zmian chorobowych oraz tonometr do mierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Jakie możliwości mają lampy szczelinowe?

Lampa szczelinowa to urządzenie, które składa się z silnego źródła światła, kierowanego na oko w formie rozproszonej lub przez szczelinę oraz biomikroskopu, który umożliwia nawet czterdziestokrotne powiększenie obrazu. Biomikroskop w lampie szczelinowej pozwala także na widzenie przestrzenne (stereoskopowe). Poza dwoma głównymi komponentami lampa szczelinowa jest wyposażona w zestaw różnorodnych filtrów, pozwalających uzyskać dokładniejszy obraz badanego oka. Wśród nich jest:

  • Filtr redukujący natężenie światła – używany w badaniu osób nadwrażliwych na światło.
  • Filtr zielony (bezczerwienny) – uwidaczniający takie struktury oka jak: ciało szkliste, włókna nerwowe, naczynia krwionośne siatkówki.
  • Filtr kobaltowoniebieski – wykorzystywany do badań z użyciem fluoresceiny. Zastosowanie filtra wzbudza świecenie tego barwnika.

W jaki sposób przebiega badanie lampą szczelinową?

Przed badaniem, w którym wykorzystuje się lampy szczelinowe, do oka pacjenta zostaje wprowadzony lek poszerzający źrenicę. W trakcie badania światło wychodzące z lampy szczelinowej skupia się kolejno na: powiekach, spojówce, twardówce, rogówce, komorze przedniej z cieczą wodnistą, tęczówce, soczewce i ciele szklistym. Zastosowanie dodatkowych soczewek w lampie szczelinowej pozwala na wykonanie gonioskopii oraz zbadanie dna oka. Zmiany chorobowe zostają udokumentowane przez aparat fotograficzny. W zależności od potrzeb lampy szczelinowe mogą być wyposażone w tonometr, który wykona pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Lampa szczelinowa statyczna czy przenośna?

Nowoczesne możliwości konstrukcji urządzeń okulistycznych pozwoliły na stworzenie przenośnej lampy szczelinowej. Lekka konstrukcja i szerokie spektrum możliwości mobilnej lampy ułatwiają dotarcie do potrzebujących pacjentów lub przechowywanie jej w niewielkich pomieszczeniach. W rozbudowanych gabinetach okulistycznych doskonale sprawdzi się rozbudowany model lampy z maksymalnym powiększeniem i dodatkowymi akcesoriami, takimi jak zintegrowany filtr żółty czy system video.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ