Grzybica paznokci

0
2986
Grzybica paznokci

Grzybica paznokci to powszechna przypadłość, często dopiero jak zaczyna się sezon na odkryte buty zaczynamy zauważać, że dzieje się coś dziwnego z naszymi paznokciami. Jednak większość osób bagatelizuje takie objawy. Jest to poważny błąd, ponieważ grzybicę paznokci należy leczyć, chociażby dlatego że szybko się rozprzestrzenia. Znacznie częściej spotykana i diagnozowana jest grzybica paznokci u nóg, niż u rąk.
Bezpośrednią przyczyną grzybicy paznokci jest zakażenie drobnoustrojami: dermatofitami, grzybami drewnopochodnymi i grzybami pleśniowymi.
Czynnikami sprzyjającymi zakażeniom grzybiczym paznokci są głównie stany osłabionej odporności. W grupie ryzyka są osoby chorujące na AIDS, kobiety ciężarne, osoby po antybiotykoterapii, czy osoby po chemioterapii. Znaczenie mają również choroby ogólnoustrojowe m.in. cukrzyca, zaburzenia hormonalne, niedokrwistość oraz otyłość.
Dodatkowo osoby aktywne, które korzystają z basenu, siłowni, sauny są narażone na zakażenie.
Jak objawia się grzybica paznokci? Do typowym objawów możemy zaliczyć:
– onycholizę, czyli oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska od strony wolnego brzegu
– nadmierną łamliwością i kruchością paznokci
– zniekształcenie płytki paznokcia
– paronychię, czyli stan zapalny wału paznokciowego
– pogrubienie paznokcia
– białe zabarwienie paznokci lub zmiana koloru na żółtobrunatne lub zielonkawe
– pobruzdowanie płytki paznokciowej
Jeżeli któryś z tych objawów zaobserwujemy u siebie, lub u kogoś bliskiego najlepiej zgłosić się do dermatologa w celu wykonania badania mykologicznego. To badanie ułatwi zdiagnozowanie problemu. Dodatkowo można skorzystać z usług specjalisty podologa, który wspomoże leczenie poprzez regularne oczyszczanie zmienionego chorobowo paznokcia.
Co robić aby uniknąć problemu? Należy pamiętać o zachowaniu higieny. Noszeniu obuwia z naturalnego tworzywa, oraz bawełnianych skarpetek. Co jakiś czas należy profilaktycznie oddać swoje buty do dezynfekcji. Nie należy pożyczać innym swojego obuwia, oraz unikać przymierzania butów w sklepie. Po każdej kąpieli podstawą jest osuszenie porządnie stóp, a przede wszystkim przestrzeni międzypalcowych. Jeżeli borykamy się z nadpotliwością stóp, należy zacząć ją leczyć ponieważ sprzyja to infekcjom grzybiczym.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ