Insomnia, czyli bezsenność – dlaczego nie możemy spać?

0
1037
Ekspozycja na niebieskie światło tuż przed snem zwiększa problemy z bezsennością
fot. Pixabay.com

Bezsenność jest wyjątkowo dokuczliwym schorzeniem. Ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Odbiera wyjątkowy czas na regenerację i powoduje również duże zmiany w wyglądzie, a także w nastroju i psychice. Dlaczego mamy trudności ze snem? Jakie są tego przyczyny? Jakie mogą być skutki?

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/bezsennosc-przyczyny-leczenie-skutki/

Bezsenność pierwotna i wtórna – jakie ma przyczyny?

Na bezsenność pierwotną właściwie cierpi od czasu do czasu każdy z nas. Pojawia się wówczas, gdy żyjemy w ciągłym, długotrwałym stresie, z którym nie możemy sobie poradzić. Gdy bardzo się czegoś boimy lub też emocjonalnie przeżywamy jakieś wydarzenia czy problemy. Ten rodzaj insomnii ustępuje jednak szybko i nie wymaga leczenia. Najczęściej mija, gdy uporamy się z lękiem, rozwiążemy problem, ustaną stresujące sytuacje.

Warto jednak wiedzieć, że można doprowadzić do przekształcenia bezsenności pierwotnej we wtórną. Dzieje się to wówczas, gdy dochodzi do nadużywania alkoholu i paradoksalnie także środków nasennych. Do przewlekłej bezsenności prowadzi również zła dieta, brak aktywności oraz nadmierne korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło tuż przed położeniem się do łóżka.

Bezsenność wtórna jest chorobą przewlekłą i diagnozuje się ją wówczas, gdy trwa dłużej niż miesiąc. Jej przyczynami są choroby takie jak depresja, alkoholizm, nerwica, choroba afektywna dwubiegunowa, uzależnienie od narkotyków, demencja, choroby układu krwionośnego, pokarmowego, hormonalnego lub oddechowego, menopauza i cukrzyca.

Skutki insomnii i jej leczenie

Insomnia może prowadzić do:

  • Nadwagi i otyłości – zaburzenia snu są często powiązane z zaburzeniami układu hormonalnego, a brak snu powoduje, że waha się poziom leptyny i greliny – hormonów sytości i głodu. Bezsenność zwiększa więc apetyt i prowadzi do podjadania, szczególnie w nocy.
  • spadku odporności – układ immunologiczny osoby zmagającej się z bezsennością jest znacznie osłabiony, w związku z tym częściej zapada ona na przeziębienia i grypę, wywołane przez bakterie i wirusy.
  • cukrzycy – bezsenność zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. U osób, które już się z nią zmagają, powoduje wzrost stężenia glukozy oraz insuliny.
  • zawału serca, udaru mózgu, nadciśnienia – w skutek pominięcia głębokiej fazy snu wzrasta ryzyko problemów z układem krążenia.

Bezsenność leczy się środkami farmakologicznymi, głównie środkami przeciwdepresyjnymi oraz nasennymi. Ponadto uzupełnia się je terapią kognitywno-behawioralną. Połączenie obu sposobów pomaga zlikwidować problemy ze snem.

Zobacz też: http://www.zrodlozdrowia.pl/jakie-sa-przyczyny-i-objawy-paradontozy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ