Jak bezbłędnie wypełnić PIT?

0
2483

Funkcjonujące w Polsce przepisy nakładają na podatników obowiązek corocznego składania zeznań podatkowych. Formularze powinny być poprawnie wypełnione, jednakże często Urząd Skarbowy wzywa do złożenia korekty z uwagi na błędy. Jak ich uniknąć?

Jakie błędy popełniają podatnicy?

Zgodnie z prawem w niektórych przypadkach podatników może rozliczyć pracodawca, ZUS czy nawet fiskus. Niemniej większość osób decyduje się na samodzielne rozliczenie pit w roku 2018. Wskazane jest przy tym zachowanie ostrożności, ponieważ w razie stwierdzenia pomyłek przez urzędników konieczne będzie złożenie korekty zeznania. To zaś oznacza nie tylko dodatkowe formalności, ale także dłuższy czas oczekiwania na zwrot nadpłaty. Oto przykłady błędów najczęściej popełnianych przez podatników:

– brak numeru PESEL/NIP,

– pomylenie numeru NIP z NIP-em pracodawcy,

– nieprawidłowo obliczone wartości,

– brak wymaganych załączników,

– nieaktualny druk,

– źle zaokrąglone kwoty,

– niewłaściwa kolejność cyfr.

Sposób tradycyjny czy e-deklaracja – co lepsze?

Podatnicy mogą wypełniać pity 2018 na dwa sposoby:

– tradycyjny – czyli ręcznie,

– online – wykorzystując np. program pit https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/.

Pierwsza metoda niesie za sobą wysokie prawdopodobieństwo popełnienia błędów, o których mowa powyżej. Druga natomiast pozwala ich uniknąć, przy czym na tym nie kończą się jej zalety. Polacy od kilku lat mają możliwość składania e-deklaracji, co jest bardzo wygodne i nie pochłania zbyt wiele czasu. Duży plus za to, że nie trzeba stać w kolejkach, a ze złożeniem formularza nawet w ostatnich dniach wyznaczonego terminu nie będzie problemu.

Program https://www.pitax.pl/program-pit/ wyróżnia się prostą i intuicyjną obsługą. Wyposażony jest też w szereg przydatnych funkcji – dobiera odpowiednie formularze, zaś przy wypełnianiu dokumentu na bieżąco informuje o braku wpisania obowiązkowych danych oraz przypomina o uwzględnieniu ulg. Ponadto sam wylicza stosowne kwoty wraz z uwzględnieniem ustawowych limitów odliczeń. Wypełniony w ten sposób pit 2018 podatnik może przesłać do Urzędu Skarbowego jako e-deklarację lub wydrukować i osobiście dostarczyć na miejsce.

Podsumowanie

Rozliczenia online to ukłon w stronę podatników. Z wypełnieniem i wysłaniem formularza online poradzi sobie każdy – nie jest do tego potrzebna specjalistyczna wiedza z zakresu podatków. Przepisy nie wymagają również posiadania podpisu elektronicznego. Na podany adres e-mail podatnik otrzymuje potwierdzenie złożenia zeznania. W 2016 r.  z tego rozwiązania skorzystało ponad 8 mln Polaków – należy się spodziewać, że liczba ta będzie rosła.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ