Jak często powinno się zmieniać lancety w glukometrze

0
21983
glukometr2

Cukrzyca to jedna z częściej występujących chorób przewlekłych. W samej Polsce chorych jest około 1,5 miliona. Jeśli jednak choroba zostanie rozpoznana odpowiednio wcześnie, a jej postęp kontrolowany glukometrem, diabetycy mają szansę na życie bez powikłań.

Działanie glukometru

Glukometry to niewielkie, przenośne urządzeni na baterie, które służą do pobrania kropli krwi i zbadaniu jej za pomocą specjalnego testu paskowego. Jest to metoda szybka i prosta,chory jest w stanie wykonać test samodzielnie. Aby jednak uzyskać wyniki, których można być pewnym, należy odpowiednio postępować podczas badania. Warto przede wszystkim zapoznać się z instrukcją dołączoną do glukometru, ponieważ każdy model może wyglądać nieco inaczej i wymagać stosowania nieco innej procedury. Główne zasady obejmują jednak zakaz przemywania palca środkami dezynfekcyjnymi przed samym badaniem (wystarczy ciepła woda z mydłem bez takich środków), oraz masowanie opuszka palca aby dopłynęła do niego krew. Warto także odpowiednio postępować z nakłuwaczami.

Środki ostrożności przy korzystaniu z lancetów

Wszystkie nakłuwacze, służące do pobrania kropli krwi potrzebnej do badania glukometrem, wyposażone są w lancety, czyli ostrza. Należy pamiętać, że lancety są to akcesoria wyłącznie do osobistego użytku, nie możemy więc dzielić się nimi z innymi, nawet członkami bliskiej rodziny. Specjaliści zwracają uwagę także na problem wielokrotnego wykorzystywania lancetów przez te same osoby. Nie jest to dobre posunięcie. Za każdym razem przy wkłuwaniu się powinniśmy używać nowego, całkowicie sterylnego lancetu. Nawet jeśli w trakcie zakładania lancetu lub tuż przed badaniem jego ostrze czegoś dotknie, powinniśmy je wymienić na nowe. To wszystko znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka infekcji czy zarażenia się różnymi chorobami. Dodatkowo,  zapamiętajmy, że lancety należy przechowywać w czystych miejscach, nie wolno ich zanieczyszczać ich nawet płynami odkażającymi, środkami pielęgnacyjnymi do rąk, nie można pozwolić im na zetknięcie się z kurzem, ani przenosić w kieszeniach czy torebkach bez pokrowca.

nakłucie

Innym powodem, dla którego warto wymieniać lancety po każdym zastosowaniu, jest fakt, że z czasem się one stępiają. Nakłuwanie mniej ostrym lancetem może powodować powstanie krwiaka w miejscu nakłucia. Niektórzy decydują się na używanie tych samych lancetów kilkukrotnie ze względu na ich cenę. Rzeczywiście, apteki mogą podawać zawyżone ceny. Jeśli jednak przejrzyjmy ofertę sklepów internetowych, często znajdziemy specjalne promocje na zestawy po kilkadziesiąt czy kilkaset lancetów w przystępnej cenie.

[Głosów:168    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ