Jak dieta wpływa na problemy zdrowotne u mężczyzn?

0
270
Jak dieta wpływa na problemy zdrowotne u mężczyzn

Styl życia to obok uwarunkowań genetycznych najważniejszy czynnik prowadzący do występowania chorób. Nie bez powodu mówi się, że „jesteś tym, co jesz”. Dieta odpowiada za dostarczanie organizmowi składników niezbędnych do jego prawidłowej budowy i właściwego funkcjonowania. Jaka jest rola diety w odniesieniu do chorób często występujących u mężczyzn?

Dieta a otyłość

Powiązanie jest tu bardzo proste i logiczne – im więcej jesz, tym bardziej tyjesz. Do przybierania na wadze predysponuje spożywanie tzw. pustych kalorii, czyli produktów wysokokalorycznych, którymi nie najadasz się na długo. Są to przede wszystkim słodycze, słodzone napoje i przetworzona żywność. Otyłość pogarsza przebieg innych chorób, m.in. cukrzycy, chorób układu krążenia i prostaty.

Poprawa zwyczajów dietetycznych i nacisk na regularne spożywanie zdrowych posiłków wspomaga utratę zbędnych kilogramów. Często w tym celu zalecana jest dieta śródziemnomorska.

Dieta a cukrzyca typu II

Wieloletni jadłospis opierający się na produktach przetworzonych i bogatych w rafinowane cukry i niezdrowe tłuszcze przyczynia się do poważnego pogorszenia gospodarki węglowodanowej organizmu. Pojawiają się problemy z funkcją insuliny – hormonu odpowiedzialnego za obniżanie poziomu glukozy (cukru) we krwi. Stąd prosta droga do rozwoju cukrzycy typu II.

Dieta bogata w zdrowe źródła tłuszczów, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa wpływa na poprawę pracy insuliny. Zmiana przyzwyczajeń dietetycznych jest jednym ze sposobów zapobiegania i leczenia cukrzycy. [1]

Dieta a choroby serca i naczyń

Dieta bogata w tłuszcze nasycone i cholesterol może sprzyjać powstawaniu miażdżycy naczyń kończyn, serca i mózgu. Z wiekiem zwiększa to ryzyko incydentów udarowych, zawałowych i niedokrwienia kończyn. Sód i picie kawy przyczyniają się do podnoszenia ciśnienia tętniczego krwi.

Obniżenie ryzyka chorób serca można uzyskać zmianą źródła spożywanych tłuszczów (np. na awokado, tłuste ryby) i cukrów (np. na świeże owoce i warzywa). Ograniczenie spożywania kofeiny oraz soli może pomóc w obniżaniu spoczynkowego ciśnienia krwi. [2]

Dieta a zdrowie prostaty

Źle zbilansowana i wysokokaloryczna dieta doprowadza do otyłości brzusznej i osłabienia mięśni dna miednicy, a to z kolei pogarsza dolegliwości związane z przerostem prostaty i oddawaniem moczu. Uwagę zwraca też to, że niektóre składniki pokarmowe zaliczane do grupy niezdrowych, np. czerwone mięso i nasycone tłuszcze, mogą zwiększać ryzyko raka prostaty.

Działanie ochronne dla zdrowia prostaty ma jadłospis oparty na zasadach diety śródziemnomorskiej, bogaty w witaminy oraz kwasy omega-3. [3]

Dieta a zwalczanie problemów zdrowotnych u mężczyzn

Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta bez wątpienia przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Stanowi ona ważną część prewencji wielu chorób, ale w przypadku ich leczenia jest ważnym dodatkiem, podczas gdy podstawą jest odpowiednia terapia farmakologiczna. Dodatkowo możesz wspomagać się preparatami takimi jak leki bez recepty na prostatę zawierające wyciągi roślinne czy zioła na obniżanie ciśnienia krwi i poprawiające trawienie.

Bibliografia

[1]       Pandarek, „2020 Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę”. Dostęp: 6 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.ptdiab.pl/zalecenia-ptd-test/2020-zalecenia-kliniczne-dotyczace-postepowania-u-chorych-na-cukrzyce

[2]       M. Gibała i G. J. Janowski, „Znaczenie diety w prewencji oraz wyrównaniu nadciśnienia tętniczego”, Choroby Serca i Naczyń, t. 13, nr 4, Art. nr 4, 2016.

[3]       M. I. Sultan, S. A. Ibrahim, i R. F. Youssef, „Impact of a Mediterranean diet on prevention and management of urologic diseases”, BMC Urology, t. 24, nr 1, s. 48, luty 2024, doi: 10.1186/s12894-024-01432-9.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ