Wiele osób boryka się z problemem wrażliwej skóry, która wykazuje negatywne reakcje na ogólnodostępne kosmetyki. Z wrażliwą skórą mamy również do czynienia w przypadku małych dzieci. Obie te kategorie osób, aby nie doświadczać podrażnień, wynikających z uczulenia na poszczególne składniki drogeryjnych specyfików, powinny sięgnąć po specjalnie opracowane dla ich potrzeb preparaty. Mowa o dermokosmetykach, które są dostępne w aptekach.
Pielęgnacja skóry wrażliwej – jakie kosmetyki wybrać?
Zazwyczaj osoby, które doświadczają na skórze podrażnień po zastosowaniu określonego rodzaju produktu, nie wiedzą, który z jego składników wywołał reakcję alergiczną. Zakup kosmetyków staje się zatem wyzwaniem i niestety wyłącznie metodą prób i błędów można kolejno eliminować nietolerowane przez ciało kosmetyki.
Szczególnie, gdy cierpimy na atopowe zapalenie skóry, które jest wyjątkowo nieprzyjemną przypadłością, a zastosowanie choćby nieodpowiedniego kremu może zaostrzać stany chorobowe. Wiele osób się zniechęca do dalszych poszukiwań, co nie jest dobrym rozwiązaniem, bowiem skóra każdego z nas wymaga odpowiednio dostosowanej pielęgnacji. Rezygnacja z jakichkolwiek kosmetyków uniemożliwia utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry, powoduje przyspieszenie procesów starzenia, a latem nie chroniąc skóry, szczególnie wrażliwej, przed słońcem można narazić się na poważne konsekwencje, nawet w postaci czerniaka. Nowoczesne odkrycia z zakresu kosmetologii niosą dobrą informację dla osób o wrażliwej cerze – wyprodukowano bowiem różnego rodzaju linie dermokosmetyków. Ich stosowanie pozwoli wyeliminować wszelkie problemy dermatologiczne i w końcu będzie można bez obaw korzystać z dobrodziejstwa kosmetyków. Są również idealne dla skóry dzieci – wyjątkowo delikatne. Z pewnością nikt z nas nie chciałby eksperymentować z kosmetykami w przypadku najmłodszych, narażając je na nieprzyjemne dolegliwości, takie jak pieczenie czy swędzenie.
Gdzie zakupić dermokosmetyki?
Ze względu na specjalnie opracowany skład dermokosmetyków oraz ich wręcz lecznicze działanie, można je nabyć w aptekach. Ich odpowiedni dobór jest uzależniony od kilku czynników i niezwykle pomocny w tej kwestii może okazać się farmaceuta. Między innymi należy określić typ cery oraz nakreślić rodzaje problemów skórnych, z jakimi dotychczas się borykaliśmy. Na podstawie odpowiednio przeprowadzonego wywiadu, a także w oparciu o wcześniejsze ekspertyzy lekarza dermatologa, można dobrać odpowiednie dermokosmetyki, o działaniu terapeutycznym. Ich główną zaletą jest zastosowanie produktów pochodzenia naturalnego, które wykazują wiele cennych właściwości.
Drogocenne składniki dermokosmetyków
Przykładowo można wskazać mocznik, który zmiękcza i nawilża cerę. Spełnia tym samym dwa ważne zadania, związane z wygładzeniem zrogowaciałego naskórka oraz umożliwieniem substancjom czynnym wniknięcie w jego głąb, tak aby odżywić głębsze warstwy skóry. Tylko tym sposobem można utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, zabezpieczać ją przez niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, pobudzać procesy odnowy oraz neutralizować szkodliwe substancje. To bezpieczny sposób odbudowy płaszcza lipidowego i neutralizowania szkodliwych substancji.
Kolejnym często i chętnie stosowanym przez producentów dermokosmetyków składnikiem jest sepicalm. Wykazuje szczególne właściwości pielęgnacyjne wobec skóry z tendencjami do alergii, przesuszającej się, atopowej. Jego rola głównie sprowadza się do stworzenia na skórze swojego rodzaju bariery ochronnej, chroniącej przed czynnikami zewnętrznymi, ale także do działania antyoksydacyjnego. Kosmetyki, które w swojej formule zawierają sepicalm działają nawilżająco, łagodząco, kojąco, regenerująco, a także przeciwzapalnie. Jak widać można wymienić całe spektrum korzyści wynikających ze stosowania tego typu kosmetyków. Interesujące jest również to, że stosowanie tego rodzaju preparatów powoduje pobudzanie wydzielania endorfin, które zmniejszają wszelkie nieprzyjemne odczucia związane z podrażnieniem zmienionej chorobowo skóry.
Coraz bardziej modne staje się stosowanie olejków na skórę. Nie bez powodu, bowiem przykładowo dwa najpopularniejsze oleje – makadamia i olej lniany to naturalne emolienty. Co to oznacza? Mianowicie to, że oleje tłoczone na zimno stanowią nieocenione źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one bardzo ważne w stosowanej przez nas diecie, ale także podczas stosowania zewnętrznego, bezpośrednio na skórę. Są bardzo delikatne dla skóry wrażliwej i wykazują niezwykłe właściwości pielęgnacyjne. Z tego powodu są tak chętnie wykorzystywane przez ekspertów z zakresu kosmetologii. Przyczyniają się do szybkiej regeneracji naskórka, poprzez odbudowę płaszcza lipidowego, a także zapewniają skórze odpowiednie i długotrwałe nawilżenie. Przy ich użyciu odbywa się niejednokrotnie leczenie dermatoz, w tym częstej przypadłości jaką jest atopowe zapalenie skóry.
Poznajmy także właściwości kwasów α-linolenowego i linolowego, które znajdują się głównie w oleju z siemienia lnianego, tłoczonym na zimno. Są niezastąpionymi składnikami w walce o zdrowie i dobrą kondycję skóry wrażliwej. Dzięki nim skóra wygląda zdrowo i promiennie, a jak się okazuje nie są produkowane przez organizm ze względu na brak odpowiednich enzymów. Musimy zatem te składniki dostarczać sobie sami, z zewnątrz – przemycając je do naszej diety oraz za pośrednictwem kosmetyków. Dzięki nim nastąpi zauważalne przyspieszenie odnowy komórkowej skóry, regulacja pracy gruczołów łojowych, wytworzenie odpowiedniej warstwy ochronnego sebum. Poza tym można liczyć na redukcję nieestetycznych plam i przebarwień.
Również drogocennymi kwasami są – kwas palmitooleinowy i oleinowy. Zawiera je wyżej wspomniany olej makadamia. One również nawilżają, wygładzają i odbudowują naskórek, który jest nieustannie poddany działaniu szkodliwych czynników.
Dermokosmetyki to wybawienie dla osób, które borykają się ze skórą wrażliwą, która szybko ulegała zmianom alergicznym i chorobowym. Nie zawierają one sztucznych składników, w tym barwników i substancji zapachowych, które szczególnie podrażniają cerę i mogą być stosowane wyłącznie w przypadku skóry zdrowej.