Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

0
2582
skóra wrażliwa

Skóra wrażliwa jest trudniejsza w pielęgnacji i wymaga staranności oraz odpowiednio dobranych kosmetyków – podstawą są kremy nawilżające do cery wrażliwej. Warto wiedzieć, jak o nią zadbać, a także pamiętać o systematyczności. Poniżej kilka cennych wskazówek.

Czym wyróżnia się skóra wrażliwa?

Krem do twarzy należy dopasować do rodzaju i potrzeb skóry, aby działał skutecznie i dostarczał cennych składników. Dla jednych najlepsze są kremy nawilżające do cery wrażliwej, dla innych do suchej itd. 

Pojęcie skóry wrażliwej jest dość szerokie, ale z pewnością jest to najtrudniejszy typ skóry. Jest ona wyjątkowo delikatna, podatna na działanie czynników zewnętrznych (np. klimatyzacji), gdyż jej bariera obronna jest osłabiona, co prowadzi do różnych reakcji zapalnych. 

Do objawów należą: uczucie swędzenia i pieczenia, suchość, zaczerwienienie, łuszczenie się, obrzęk, ściągnięcie i mrowienia. Część objawów może być bardziej nasilona, inne mniej, co zależy od liczby receptorów informujących o procesie zapalnym.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą? 

Skoro skóra wrażliwa jest tak wymagająca, zatem jest też trudna w pielęgnacji – przede wszystkim trzeba o nią właściwie zadbać, aby zmniejszyć jej skłonność do podrażnień i poprawić jej kondycję, stan oraz wygląd. Podstawowym kosmetykiem są dobrej jakości kremy nawilżające do cery wrażliwej, serum oraz regularnie wykonywane maseczki.

W pielęgnacji kluczowy jest dobór kosmetyków – należy sięgać po preparaty przeznaczone do skóry wrażliwej albo atopowej, w których składzie nie będzie substancji drażniących czy perfumowanych. Preparaty z mniejszą ilością składników to mniejsze ryzyko, że coś podrażni naszą cerę.

Jakich kosmetyków używać do skóry wrażliwej?

Do porannego mycia oraz wieczornego demakijażu należy stosować delikatne płyny micelarne. Następnie warto nałożyć krem do skóry wrażliwej, który ochroni ją przed działaniem różnych czynników zewnętrznych. Na dzień warto sięgać po kremy nawilżające do cery wrażliwej z filtrem SPF, a na noc po krem regenerujący i łagodzący podrażnienia.

Dobrym pomysłem jest też użycie peelingu enzymatycznego – jest on mało inwazyjny i przyniesie same korzyści. Mechaniczny mógłby z kolei jedynie podrażnić skórę. Peeling enzymatyczny rozpuszcza wiązania zamiast je ścierać – potem warto jeszcze nałożyć maseczkę. 

Czego warto unikać? 

Warto też wiedzieć, czego unikać, mając cerę wrażliwą – może jej zaszkodzić twarda woda, źle dobrane kosmetyki, wybrane produkty spożywcze, zaburzona gospodarka hormonalna, atopowe zapalenie skóry, stres, trudne przeżycia. Złe nawyki pielęgnacyjne to również nadmierne pocieranie i używanie zbyt silnych kosmetyków oraz ich mieszanie lub częsta zmiana. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ