Trądzik, choroba skóry objawiająca się przede wszystkim pojawianiem się wyprysków, nie jest niestety zarezerwowana tylko dla wieku młodzieńczego. Coraz więcej osób zauważa u siebie takie objawy i dotyczy to nie tylko trzydziestolatków, ale też osób starszych. Walka z trądzikiem w tym wieku może być jeszcze trudniejsza niż wówczas, gdy miało się „naście” lat.
Jak wygląda trądzik u dorosłych i jak się go diagnozuje?
Część osób mających trądzik w wieku dorosłym jest tym mocno zaskoczona, gdyż okazuje się, że w okresie dojrzewania nie miały najmniejszych problemów z cerą. Z tego powodu radzenie sobie z tym problemem może być jeszcze trudniejsze, tak samo jak zdiagnozowanie go. Trądzik pojawiający się u nastolatków nie pozostawia żadnych wątpliwości co do tego, czym jest. Skóra młodego człowieka najczęściej jest usiana tysiącami drobnych krostek, czemu towarzyszy również silne przetłuszczanie się skóry oraz rozszerzone pory.
U dorosłych wygląda to zupełnie inaczej. Najczęściej pojawiają się pojedyncze wypryski, zwykle duże i mocno widoczne, mające nieraz postać nacieków ropnych. Często są to podskórne guzki, które bolą i nie można pozbyć się ich w tradycyjny sposób, czyli wycisnąć ich. W dodatku większość tym zmian zlokalizowana jest w dolnej części twarzy – wzdłuż linii szczęki, w okolicach ust i brody. Zmiany mogą też pojawiać się na plecach i dekolcie, również w postaci pojedynczych krost i cyst. By potwierdzić, że pojawiające się niedoskonałości to trądzik, warto wybrać się do lekarza, a także niezwłocznie rozpocząć leczenie pod jego okiem.
Leczenie trądziku u dorosłych
Właściwe leczenie trądziku w dorosłym wieku jest bardzo ważne. Chodzi nie tylko o usunięcie nieestetycznych zmian i nadanie skórze pięknego wyglądu, ale też o fakt, iż zmiany trądzikowe u dorosłych często pozostawiają po sobie blizny lub przebarwienia. W dodatku zmaganie się jednocześnie z pryszczami i zmarszczkami jest ogromnie kłopotliwe, toteż większość osób sięga po radykalne rozwiązania w postaci leków na receptę. Ich skuteczność jest bardzo dobra, pod warunkiem, że są dobrze dobrane. Do leczenia wykorzystuje się środki hormonalne, a także antybiotyki. W przypadku tych drugich trzeba pamiętać, że mogą one dawać skutki uboczne, zwłaszcza gdy nie stosuje się ściśle do zaleceń lekarza.
Pomocna jest też odpowiednia pielęgnacja cery, która powinna być zbliżona do tej zalecanej nastolatkom. Ważne jest zwłaszcza systematyczne, dokładne oczyszczanie skóry twarzy, gdyż gromadzące się na jej powierzchni zanieczyszczenia to prosta droga do wyprysków. W awaryjnych sytuacjach warto też sięgać po punktowy żel na wypryski, który zmniejszy stan zapalny i przyspieszy gojenie się zmiany.
Więcej informacji znajdziesz na: Benzacne.pl – Trądzik u dorosłych.