Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe?

0
1252
Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe

Z wadami wzroku zmaga się wiele osób na całym świecie. Zaburzenia widzenia mogą pojawić się na skutek różnych przyczyn. Problemy ze wzrokiem mogą być związane z określonymi defektami genetycznymi, jak również wynikać z fizjologicznego starzenia się organizmu. Postępujące pogarszanie wzroku może być także związane z czynnikami środowiskowymi, przede wszystkim narażeniem oczu na działanie czynników szkodliwych. Współczesna medycyna oferuje wiele form korekcji wad wzroku. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych należą okulary i soczewki kontaktowe. Wybór konkretnej metody zależy od budowy oka, samej wady oraz potrzeb pacjenta. W ostatnich latach obserwuje się stopniowe odchodzenie od tradycyjnych okularów na rzecz nowoczesnych soczewek. W naszym artykule omówimy najważniejsze zasady doboru szkieł kontaktowych.

Parametry soczewek kontaktowych

Na rynku dostępnych jest wiele odmian soczewek. Szkła kontaktowe możemy sklasyfikować według różnych kryteriów, m.in. materiału wykonania (hydrożelowe, silikonowo-hydrożelowe), przeznaczenia (korekcyjne, kosmetyczne, lecznicze), czasu użytkowania (jednorazowe, wielokrotnego użytku) czy trybu noszenia (dzienne, całodobowe). Aby soczewki zapewniały doskonałą jakość widzenia i pełen komfort noszenia muszą być prawidłowo dopasowane do wady wzroku oraz budowy oka. Moc soczewki, podobnie jak w przypadku okularów, podawana jest w dioptriach. Jest to parametr ściśle związany z głębokością naszej wady wzroku. Jeśli jej wartość jest ujemna, soczewki nadają się dla krótkowidzów, jeśli dodatnia – dla dalekowidzów. Kluczowe znaczenie mają również parametry soczewek kontaktowych związane z budową i kształtem szkieł, przede wszystkim krzywizna i średnica. Krzywizna soczewki (a dokładniej: promień krzywizny bazowej) to cecha decydująca o geometrii soczewki. Im wyższa wartość krzywizny, tym powierzchnia soczewki jest bardziej płaska. Jeśli chodzi o średnicę szkieł kontaktowych, powinna ona być na tyle duża, by swobodnie przykryć rogówkę. Zarówno krzywizna, jak i średnica soczewki powinny być ustalone podczas badania wzroku przeprowadzonego w profesjonalnym gabinecie. Należy pamiętać, że soczewki różnych producentów posiadają różną konstrukcję i inną technologię produkcji, w związku z czym inaczej układają się na oku. Innymi słowy: choć parametry soczewek danej marki będą pasowały na oku, nie znaczy to, że w przypadku pary od innego producenta o takich samych parametrach będzie tak samo.

Dobieranie soczewek kontaktowych

Dobieranie soczewek kontaktowych

Najlepszą drogą do utrzymania oczu w dobrej kondycji jest używanie soczewek zaleconych przez specjalistę. Szkieł kontaktowych nie należy dobierać samodzielnie, nie znając ich parametrów i kupując soczewki w ciemno. Warto również podkreślić, że parametry soczewek kontaktowych nie są tym samym co parametry szkieł okularowych, dlatego nawet jeżeli dotychczas nosiliśmy okulary korekcyjne i dobrze znamy naszą wadę wzroku, chcąc zamienić okulary na soczewki musimy odwiedzić specjalistę. Ponieważ szkła kontaktowe posiadają nie tylko parametry dotyczące wady, lecz także swoiste cechy budowy, pacjent nie jest w stanie sam dobrać dla siebie odpowiednich soczewek. Szkła kontaktowe są dobierane indywidualnie dla każdej osoby. Aby ustalić, jakie parametry mają mieć nasze szkła, konieczne jest wykonanie kilku badań w celu dokładnego określenia wady refrakcji. Ekspertami w dziedzinie dopasowywania szkieł kontaktowych są optometryści. Jak mówi optometrysta Monika Kyciak, specjalistka w zakresie diagnostyki i rozwiązywaniu problemów wzroku, noszenie źle dopasowanych soczewek grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nieprawidłowo dobrane szkła kontaktowe mogą wywoływać podrażnienia i zaczerwienienie oczu, a nawet uszkodzenia tkanek oka. Dlatego jeżeli pragniemy rozpocząć przygodę z soczewkami lub chcemy zamienić dotychczas używane szkła kontaktowe na inne, koniecznie powinniśmy skonsultować się z optometrystą. Wykona on podstawowe badania i ustali, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania takiej formy korekcji.

Popularne sklepy z soczewkami

Soczewki kontaktowe należy kupować wyłącznie w renomowanych punktach. Drogeria czy stoisko w markecie z pewnością nie są do tego odpowiednimi miejscami. Najlepiej wybrać sprawdzony salon optyczny lub dobry sklep internetowy. Coraz więcej pacjentów zamawia szkła kontaktowe online, np. w sklepie z soczewkami bezOkularow.pl. Sklep bezOkularow.pl oferuje bardzo korzystne ceny i atrakcyjne programy lojalnościowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ