Jak prawidłowo pielęgnować skórę noworodka?

0
2342

O skórę nowo narodzonego dziecka trzeba dbać ze szczególną uwagą. Jest delikatna i podatna na podrażnienia, ponieważ nie posiada ochronnego płaszcza lipidowego. Jakich kosmetyków używać, aby była w jak najlepszej kondycji?

Wrażliwa skóra dziecka

W czasie życia płodowego tworzone są poszczególne warstwy skóry dziecka. Znajduje się ono w środowisku wodnym, które dobrze wpływa na skórę. Kiedy jednak się urodzi, przestaje być odpowiednio nawilżona. Dlatego skóra noworodka jest cienka, sucha i wrażliwa. Łatwo reaguje na wszelkie czynniki drażniące, nawet takie, które u dorosłych nie wywołują żadnych podrażnień.

Jak powinna być pielęgnowana skóra dziecka?

Pielęgnacja dziecka w pierwszym etapie życia polega na stosowaniu codziennych zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem łagodnych, wysokiej jakości kosmetyków. Kosmetyki dla niemowląt nie powinny zawierać:

  • sztucznych barwników,
  • substancji zapachowych,
  • silnych konserwantów.

Podstawowym celem w pielęgnacji skóry dziecka jest zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz niedopuszczenie do pojawienia się podrażnień.

Jakie kosmetyki dla noworodków wybrać?

Pielęgnacja noworodka ma nieco inny charakter niż pielęgnacja niemowlęcia lub starszego dziecka, ponieważ z czasem skóra sama ma odpowiednie mechanizmy obronne, chroniące przed podrażnieniami. Wśród obowiązkowych kosmetyków pielęgnacyjnych dla nowonarodzonego dziecka powinny znaleźć się:

  • łagodny płyn do kąpieli dla niemowląt,
  • olejek do kąpieli – skutecznie nawilży skórę maluszka i zmniejszy ryzyko nadmiernego wysuszenia skóry,
  • oliwka do ciała lub krem nawilżający z emolientami,
  • krem do twarzy dla noworodków – w szczególności na mróz i wiatr,
  • krem ochronny na odparzenia skóry, który zmniejszy zaczerwienienie i zapobiega powstawaniu odparzeń,
  • krem z filtrem UV – nie tylko na lato,
  • preparaty na ciemieniuchę.

Poszczególne kosmetyki należy wykorzystywać zgodnie ze wskazówkami na opakowaniach. Większość stosuje się przy okazji kąpieli niemowlęcia. Obecnie położne i pediatrzy wykazują pogląd, że wystarczy kąpać dziecko co 2-3 dni, aby oczyścić ciało noworodka i nie naruszyć przy tym jego naturalnej bariery ochronnej skóry. Częste mycie wbrew pozorom nie jest korzystne dla noworodków. Skóra może się nadmiernie wysuszać i być podrażniona. W te dni, kiedy dziecko nie jest kąpane, należy właściwie zadbać o skórę w miejscach intymnych, narażoną na odparzenia w kontakcie z moczem i kałem. Najlepiej myć skórę dziecka ciepłą wodą z dodatkiem mydła i osuszać ją delikatnym ręcznikiem.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto wiedzieć o pędzlach do makijażu?
Następny artykułPielęgnacja włosów jesienią
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ