Jak radzić sobie ze wzdęciami w trakcie wakacji?

0
82
Jak radzić sobie ze wzdęciami w trakcie wakacji

Problem wzdęć jest powszechny i w większym lub mniejszym stopniu może dotyczyć każdego z nas. Nawet jeśli bardzo dobrze zaplanujesz wakacyjny urlop, to nigdy nie możesz być pewien czy nadmierne nagromadzenie gazów w jelitach nie popsuje Ci planów. Co robić, żeby kłopotliwe gazy nie zrujnowały Twojego urlopu?

Co może nasilać wzdęcia podczas wakacji?

Układ pokarmowy człowieka jest wrażliwy na działanie czynników takich jak stres i zmiany hormonalne, a o nie nietrudno w trakcie wakacji. Stres związany z przygotowaniami, podróżą, zajmowaniem się dziećmi czy samo przebywanie w innym miejscu niż znajomy domowy zakątek może negatywnie oddziaływać na pracę jelit.

Dochodzi również kwestia zmiany diety. Nawet jeśli na co dzień restrykcyjnie pilnujesz składu spożywanych przez Ciebie potraw i starasz się jeść regularnie, to podczas wyjazdu nie jest to takie proste. Stołowanie się w restauracjach czy hotelowych barach nie zapewnia dostatecznej kontroli nad jedzeniem. [1],

Sposoby na wzdęcia podczas wakacji

Oto kilka sposobów na zapobieganie powstawaniu wzdęć i zmniejszenie ich nasilenia.

  1. Pij dużo wody. Wakacyjny odpoczynek w gorącym klimacie lub aktywne spędzanie czasu zwiększa utratę wody z organizmu. Odwodnienie spowalnia pracę jelit, w których zalegają niestrawione resztki pokarmowe. Mogą one stać się pożywką dla bakterii jelitowych, które rozkładając ten pokarm, będą produkowały także gazy.
  2. Unikaj napojów i pokarmów potęgujących wzdęcia. Zrezygnuj z picia napojów gazowanych i alkoholowych, a zamiast nich sięgaj po orzeźwiające i niesłodzone lemoniady. Niezależnie od tego, czy stołujesz się w restauracjach, czy sam przygotowujesz posiłki – wybieraj dania lekkostrawne i z produktów o niskim potencjale wzdymającym. Doprawiaj pokarmy ziołami poprawiającymi pracę jelit i usprawniającymi usuwanie z nich gazów. Należą do nich kminek, tymianek, kolendra i bazylia.
  3. Ruszaj się. Aktywność fizyczna ma udowodnione działanie poprawiające pracę jelit i wspomagające wydalanie gazów. Spacer, joga, pływanie czy jazda na rowerze to proste sposoby na ruch, na które łatwo możesz znaleźć czas podczas wakacyjnego urlopu niezależnie od kierunku, jaki obierzesz. Wprawienie ciała w ruch wspomaga trawienie pokarmów i usuwanie gazów z jelit. [2]
  4. Pij ziołowe napary. Rumianek, koper włoski i mięta pieprzowa to naturalne remedia na wzdęcia. Mają one działanie wiatropędne, rozkurczowe i żółciopędne. Przygotowane herbatki możesz pić na zimno z dodatkiem lodu, dzięki czemu będą też działały orzeźwiająco. [3]

Uzupełnij podróżną apteczkę

Na wakacyjny wyjazd koniecznie spakuj leki na wzdęcia i uczucie pełności zawierające symetykon. Ten preparat zmniejsza dolegliwości związane z nagromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym. Działa w świetle jelita, gdzie rozbija duże pęcherzyki gazów na mniejsze, które potem są łatwiej usuwane poprzez gazy lub odbijanie. Symetykon możesz stosować 3-4 razy dziennie przed, w trakcie i po posiłku, a w razie potrzeby również przed snem. [4]

Nie pozwól, żeby wzdęcia popsuły Twoje wakacje!

Urlop to wspaniała okazja do odpoczynku. Staraj się robić wszystko, żeby zapobiec pojawieniu się wzdęć, które mogłyby zaburzyć spokojny czas. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki gromadzenia się gazu w jelitach, reaguj szybko, żeby jak najlepiej móc cieszyć się chwilami wolnymi od codziennych obowiązków.

Bibliografia

[1]       A. Mari i in., „Bloating and Abdominal Distension: Clinical Approach and Management”, Adv Ther, t. 36, nr 5, s. 1075–1084, 2019, doi: 10.1007/s12325-019-00924-7.

[2]       M. K. Hosseini-Asl, E. Taherifard, i M. R. Mousavi, „The effect of a short-term physical activity after meals on gastrointestinal symptoms in individuals with functional abdominal bloating: a randomized clinical trial”, Gastroenterol Hepatol Bed Bench, t. 14, nr 1, s. 59–66, 2021.

[3]       B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

[4]       C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 22 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ