Jak skuteczne chronić się przed kleszczami?

0
2176
Jak skuteczne chronić się przed kleszczami?

Zbliża się wakacyjny sezon wycieczek i różnych wędrówek. Przyjrzyjmy się dziś wędrówkom leśnym. Wybierając się w las pamiętajmy o zagrożeniach czyhających między roślinami. Co roku słyszymy w radiu abyśmy odpowiednio zabezpieczyli się przed kleszczami. W tym artykule postaram przybliżyć Ci skuteczne metody ochrony przed kleszczami.

Na sam początek zastanówmy się dlaczego kleszcze są tak groźne. Bardzo duża liczna kleszczy jest nosicielami groźnych zarazków tym krętków boreliozy i wirusów zapalenia mózgu. Tymi wirusami możemy zarazić się nie tylko poprzez bezpośrednie żerowanie kleszcza ale i spożywanie mleka prosto od krowy zarażonej tymi wirusami. Wirus jest odporny na działanie kawasów żołądkowych natomiast nie jest odporny na pasteryzację.

Zastanówmy się jak funkcjonuje kleszcz. Wyszukuje on swoją ofiarę z odległości nawet do 20 metrów, reaguje na temperaturę ciała, wydzielany pot i dwutlenek węgla. Gdy znajdzie się na naszym ciele nie wkuwa się na oślep. Potrafi nawet przez godzinę wędrować po naszej skórze szukając odpowiedniego miejsca do żerowania. Kleszcz najczęściej wybiera miejsca gdzie nasz naskórek jest najcieńszy tj. miejsce za uchem, na granicy włosów, pod kolanem lub w pachwinie. Choć kleszcz wkuwa się dość głęboko jest to przez nas praktycznie niewyczuwalne. Ponadto kleszcz wydziale substancję znieczulającą. W tej chwili kleszcz może żerować nawet do tygodnia zwiększają cym swoje rozmiary nawet kilkukrotnie.

Na szczęście nie jesteśmy bezbronni i istnieją skuteczne metody obrony przed tymi pasożytami. Klaszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem dlatego na spacer wybierajmy się w okolicach południa. Warto ubrać na siebie jasne ubranie, nie dlatego, że odstrasza kleszcze lecz dlatego, że na jasnym kolorze kleszcz jest dużo bardziej widoczny. Chodźmy środkiem ścieżek z dala od wysokich traw i krzewów. Korzystajmy z preparatów przeciwko tym insektom i po powrocie do domu starannie sprawdźmy czy żaden nie zdążył się wkuć.

Jeśli znajdziesz kleszcza uchwyć go pęsetą tuż przy skórze i ruchem lekko obrotowym przeciwnie do wskazówek zegara energicznie pociągnij do góry. Ranę starannie zdezynfekuj i obserwuj. Jeśli po tygodniu od ukąszenia występują u nas objawy typowo gorączkowe niezwłocznie udajmy się do lekarza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ