Jak terapia nowotworowa wpływa na płodność

0
2646
Jak terapia nowotworowa wpływa na płodność

Leczenie onkologiczne u kobiet wiąże się z problemami z zajściem w ciążę lub całkowitą utratą funkcji rozrodczych. Dzięki nowoczesnym metodom zachowania płodności, kobiety mają jednak szansę na urodzenie dziecka po zakończeniu terapii nowotworowej. Do takich metod zaliczamy witryfikację oocytów, zamrażanie zarodków i zamrażanie tkanki jajnikowej.

Leczenie onkologiczne  może prowadzić do niepłodności

Terapia nowotworowa niesie ze sobą duże ryzyko zaburzenia naturalnych funkcji rozrodczych kobiet:

  • chemioterapia może uszkadzać lub całkowicie niszczyć komórki jajowe,
  • radioterapia w okolicy miednicy może uszkodzić macicę. Promieniowanie w okolicach głowy negatywnie wpływa na produkcję hormonów płciowych.

Kobiety w wieku rozrodczym zmagające się z nowotworem powinny rozważyć zastosowanie oncofertility. Są to metody zachowania płodności skierowane do kobiet przed planowanym leczeniem onkologicznym. Zabiegi przeprowadzane są w nowoczesnych klinikach in vitro.

Witryfikacja oocytów, czyli zamrożenie komórek jajowych

Zabieg witryfikacji oocytów polega na zamrożeniu i przechowywaniu komórek jajowych pobranych od pacjentki. Zamrożone jajeczka mogą być bezpiecznie przechowywane przez kilkadziesiąt lat, dzięki czemu kobieta ma szansę na zajście w ciążę nawet długi czas po zakończeniu terapii. Odsetek przeżywalności komórek jajowych kriokonserwowanych tą metodą sięga 95%.

Zamrażanie zarodków

Osobom w stałych związkach zaleca się zabieg zamrażania zarodków, czyli połączonego materiału genetycznego kobiety i mężczyzny. Podczas tej procedury komórki jajowe zostają zapłodnione nasieniem partnera z użyciem metody in vitro. Zabieg wymaga zazwyczaj stymulacji hormonalnej. Zamrożone zarodki przechowuje się do czasu, aż kobieta w pełni wyzdrowieje po leczeniu onkologicznym.

Zamrażanie tkanki jajnikowej

Jedna z najbardziej nowoczesnych metod zachowania płodności polega na laparoskopowym pobraniu fragmentu jajnika, a następnie jego zamrożeniu. Po zakończeniu przez pacjentkę terapii nowotworowej, rozmrożone części jajnika wszczepia się w miejsce wycięcia. Zabieg pomaga odzyskać płodność (bez stosowania technik wspomaganego rozrodu), a także umożliwia odzyskanie funkcji hormonalnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ