Masz problem, który rujnuje Twoje zdrowie? Chcesz je naprawić i odzyskać kontrolę nad swoim życiem? Męczy Cię nałóg, z którym bezskutecznie próbujesz zerwać? Podpowiemy Ci jak to zrobić.
Skąd się bierze nałóg i dlaczego się uzależniamy
Palenie papierosów, picie alkoholu, nadużywanie Internetu, granie w gry czy kompulsywne objadania się – wszystkie te czynności mogą być nałogami, a każdy z tych nałogów może mieć różne przyczyny. Często na starcie to zwyczajna przyjemność, która z biegiem czasu staje się wręcz koniecznością. Uciekamy w alkohol, bo czegoś się boimy, palimy papierosy, bo w ten sposób radzimy sobie ze stresem, jemy słodycze, bo potrzebujemy wynagrodzić sobie smutki i trudy. Powodów jest zwykle mnóstwo i nie zawsze są one oczywiste. Jesteś na dobrej drodze, jeśli zauważasz, że masz problem i chcesz go naprawić. Jak to zrobić?
Postanowienie zmian
Z niektórych nałogów jesteś w stanie wyleczyć się sama. Są jednak takie, które będą wymagały pomocy specjalisty. Najważniejsze w procesie samego uzależnienia jest uświadomienie sobie problemu i postanowienie zmian. Osoby uzależnione często rozpoczynają proces odstawiania, robiąc to stopniowo. Nie jest to najlepsza droga. Jeśli codziennie wypalasz 20 papierosów, a w procesie zmian zamierzasz spalać tylko 15, następnie 10, 5, aż w końcu zejść do zera wiedz, że przyjdzie taki dzień, kiedy o tym postanowieniu zapomnisz. Lepiej, jeśli postanowisz sobie rzucić papierosy od razu. Nie od poniedziałku czy od nowego miesiąca, ale już dzisiaj. Pamiętaj, że najtrudniejsze są pierwsze trzy dni. Każdy kolejny będzie lżejszy. Każdy kolejny będzie napawał Cię dumą.
Odwróć swoją uwagę
Najtrudniejsze w procesie odstawiania jest obsesyjne myślenie o tym, że czegoś nie można. Nałóg to przyjemność i ucieczka. Nagle zostajesz pozbawiona czegoś, co lubiłaś robić i nikt nie zostawił Ci nawet koła ratunkowego. Najlepsze co możesz zrobić w tym momencie to odwrócić swoją uwagę od problemu. Pomoże Ci uprawianie sportu albo pisanie pamiętnika. Możesz zapisać się na kurs jazdy konnej albo języka angielskiego. Pieniądze, które normalnie mogłabyś strawić na nałóg, przeznacz na szczytniejszy cel. Odnajdź coś, który przyniesie Ci spokój.
Poinformuj bliskich
Poinformuj swoją rodzinę, przyjaciół i kolegów w pracy, że zamierzasz zerwać z nałogiem. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której ktoś zechce poczęstować Cię papierosem, długo będzie przekonywał do zjedzenia kawałka tortu czy namawiał na drinka po pracy. Z pewnością bliscy zechcą Ci nawet pomóc, poklepią po ramieniu, dodadzą otuchy i pochwalą Twoje trudy. Na pewno przyda Ci się taka pomoc.
Wynagradzaj sobie trudy
Jesteś na świetnej drodze do odzyskania zdrowia i kontroli nad własnym życiem. Ciesz się z tego. Wynagradzaj sobie trudy. Wyznaczaj dni w kalendarzu, które będą świadczyły o Twoich kolejnych sukcesach (np. kolejny miesiąc bez słodyczy czy papierosa) i nagradzaj się za to. Kup sobie ciekawą książkę, pachnący kosmetyk np. Olympea, bilet do teatru czy na koncert. Zasłużyłaś.