Jak uzupełnić niedobór enzymów trawiennych?

0
7154

Enzymy trawienne to substancje, których celem jest prawidłowe przetrawienie pokarmu w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu substancje odżywcze wchłaniane są przez organizm. Ich niedobór może powodować szereg negatywnych konsekwencji. Czym objawia się niedobór enzymów trawiennych i jak go uzupełnić?

Do czego potrzebne są enzymy trawienne układu pokarmowego?

Enzymy trawienne (tzw. biokatalizatory) to substancje chemiczne, które produkowane są przez różne odcinki przewodu pokarmowego. Znajdują się w ustach i zawarte są w ślinie, soku żołądkowym w żołądku, soku jelitowym z jelita cienkiego, soku trzustkowym wydzielanym przez trzustkę oraz żółci z wątroby (1).

Ich zadaniem jest rozkład pokarmu w taki sposób, aby substancje odżywcze mogły zostać łatwo wchłonięte przez poszczególne odcinki przewodu pokarmowego. To ważna funkcja, której zaburzenia mogą przyczynić się do poważnego osłabienia organizmu.

Jak objawia się niedobór enzymów trawiennych?

Niedobór enzymów trawiennych układu pokarmowego może objawiać się w różny sposób, w zależności od tego, jakiego enzymu zaczyna brakować. Do głównych symptomów zaliczyć można przede wszystkim dolegliwości związane z trawieniem, czyli np. zaparcia, które powstają na skutek niemożliwości dokładnego strawienia pokarmu.

Innym objawem jest osłabienie organizmu i niedożywienie, w związku z niewchłanianiem się substancji odżywczych. Mogą pojawić się także gazy, wzdęcia, niestrawność, bóle brzucha i skurcze, a nawet biegunka (2).

Aby stwierdzić niedobór biokatalizatorów można także obserwować wydalany stolec lub poddać go badaniom. Jeżeli zaobserwuje się w nim obecność niestrawionego błonnika mięsnego i warzywnego i podwyższoną ilość tłuszczów, świadczy to o zaburzeniach ilości enzymów trawiennych układu pokarmowego (2).

Jak uzupełnić niedobór enzymów trawiennych?

Leczeniem stosowanym w przypadkach zaburzenia wydzielania enzymów trawiennych jest odpowiednia suplementacja. Chorzy przyjmują wtedy suplementy, zawierające brakujące biokatalizatory. Np. w przypadku nietolerancji laktozy, wynikającej z braku enzymu trawiennego laktazy, wskazane jest przyjmowanie preparatu, który zawiera enzym trawienny. Przeczytaj szerzej na ten temat na trawinie.expert.

  1. Moritz A. Rak nie jest chorobą. Wydawnictwo ARIYA Warszawa 2011:88
  2. Pedre V. Szczęśliwe jelita: Program oczyszczania, który pomoże ci wyeliminować ból, pozbyć się toksyn i pasożytów oraz schudnąć. Wydawnictwo Vivante 2016

[Głosów:18    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ