Jak wybrać płyn do dezynfekcji rąk?

0
504
Jak wybrać płyn do dezynfekcji rąk

Na co zwrócić uwagę kupując płyn do dezynfekcji rąk? Zacznijmy od omówienia podstawowego podziału takich płynów. Ze względu na skład dzielimy płyny dezynfekcyjne na produkty:

  • na bazie alkoholu, które na co dzień stosuje się w środowisku szpitalnym. Zawartość alkoholu w płynach dezynfekcyjnych najczęściej mieści się w zakresie od 60 do 95 procent.
  • bez alkoholu, w których alkohol zastępuje się innym składnikiem aktywnym zabijającym zarazki np. nanosrebrem czy biopolimerami.

Tak więc podstawową rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest skład. Którą opcję wybrać? To zależy. Płyny z alkoholem wysuszają skórę. Jest to szczególnie dokuczliwe w przypadku posiadaczy wrażliwej skóry. Bezalkoholowe płyny do dezynfekcji rąk nie wysuszają skóry, a są równie skuteczne, co produkty na bazie alkoholu. Lecz to preparaty z alkoholem w składzie dają poczucie nieskazitelnej czystości, którego nie uświadczymy, decydując się na bezalkoholowy płyn do dezynfekcji rąk. Standardowo – wybór należy do Ciebie. Mamy dla Ciebie jeszcze kilka porad, które pomogą Ci wybrać idealny płyn do dezynfekcji rąk. Znajdziesz je w kolejnym akapicie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem płynu do dezynfekcji rąk?

Jeszcze raz wracamy do kwestii składu. Zwróć uwagę na to, czy dany produkt ma w składzie substancje o działaniu nawilżającym np. D-pantenol, ekstrakt z aloesu czy glicerynę. To szczególnie ważne w przypadku płynów na bazie alkoholu. Obecność substancji nawilżającej w składzie zredukuje wysuszenie skóry.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest spektrum działania danego produktu. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dany preparat jest skuteczny wobec bakterii, grzybów, norowirusów, adenowirusów, rotawirusów, wirusa grypy, Polio czy wirusów krwiopochodnych np. HIV, HBV czy HCV.

Ostatnią kwestią, którą należy uwzględnić przy wyborze płynu do dezynfekcji rąk, jest wydajność.

Produkty bez alkoholu są wydajniejsze od płynów na bazie alkoholu. Dlaczego? Ponieważ alkohol szybko wyparowuje ze skóry, przez co musimy zastosować więcej preparatu dla uzyskania optymalnego efektu dezynfekcji.

Płyn do dezynfekcji rąk – jak używać?

Po dokładnym umyciu i osuszeniu rąk przejdź do aplikacji płynu dezynfekcyjnego. Zaaplikuj ilość, która wystarczy na pokrycie powierzchni skóry obu dłoni. Następnie wcieraj preparat – wnętrze, wierzch dłoni i przestrzenie między palcami to obszary, na których powinieneś się skupić. Teraz poczekaj 30 sekund na wchłonięcie się resztek preparatu i gotowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułO jakich chorobach mogą świadczyć zmiany skórne?
Następny artykułKonsultacje u neurologa
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ