Jak wzmocnić rozdwajające się paznokcie

0
2831

Na rozdwajające się paznokcie skarżą się przede wszystkim kobiety – i nic dziwnego, bo piękne, zadbane dłonie to jedna z wielu kobiecych wizytówek. Niestety, nawet najstaranniejszy manicure nie zamaskuje skutecznie chorej płytki paznokciowej. Warto więc dowiedzieć się, dlaczego paznokcie się rozdwajają.

Przyczyny problemu

Rozdwajające się paznokcie mogą być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji. Zacznijmy od tipsów: noszenie ich nie sprzyja zdrowiu płytki paznokciowej. Podobnie jest ze zmywaczami acetonowymi: silnie działający preparat chemiczny może osłabiać paznokcie, co prędzej czy później doprowadzi do rozdwajania płytki. Kolejnym czynnikiem są metalowe pilniki: kobieta marząca o zdrowych paznokciach powinna używać pilników papierowych lub szklanych, a unikać metalowych.

Paznokcie mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym lub chemicznym. Nie tylko klej do tipsów czy aceton, ale także detergenty szkodzą płytce, zwłaszcza przy długotrwałym z nią kontakcie. Kobieta mająca do czynienia z chemikaliami powinna więc chronić dłonie za pomocą gumowych rękawiczek.

Są wreszcie przyczyny o charakterze chorobowym, poczynając od awitaminozy. Brak witamin A, B , C, E oraz niektórych minerałów (chodzi ty zwłaszcza o wapień, cynk, krzem i magnez), a także niektóre choroby wewnętrzne (zaburzenia hormonalne lub układu krążenia, dna moczanowa) oraz choroby samych paznokci (grzybica, liszaj, łuszczyca) to także częste przyczyny problemów z płytką.

Co na łamliwe paznokcie?

Po raz kolejny okazuje się, że rację mają zwolennicy powiedzenia „jesteś tym, co jesz”. Pomocna jest odpowiednia dieta, zawierająca wymienione wcześniej witaminy i minerały. Wśród zalecanych składników wymienić można marchew, szpinak, zielony groszek, szczaw, jajka, nabiał, pieczywo pełnoziarniste, orzechy, warzywa strączkowe, ziemniaki, kalafior, pomidory, porzeczki oraz agrest. Dobrym pomysłem może być sięgnięcie po suplementy diety zawierające krzem, wapno, magnez i cynk.

Regularne nawilżanie dłoni i paznokci też pomoże. Należy jak najczęściej korzystać z kremu nawilżającego, także na noc.

Rozdwajające się paznokcie dobrze jest skrócić, piłując je na krótko – oczywiście tylko papierowym albo szklanym pilnikiem. Jeśli malowanie nie jest absolutnie konieczne, dobrze byłoby z niego na jakiś czas zrezygnować, a lakier zastąpić specjalną odżywką.

Można też wybrać się do kosmetyczki na zabiegi służące wzmacnianiu i odżywianiu płytki.

A co na rozdwajanie się paznokci poleciłyby nasze babki? Ciepłą oliwę z oliwek i moczenie w niej paznokci przez ok. 20 minut 2-3 razy w miesiącu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajlepsze suplementy diety dla mężczyzn
Następny artykułPrzyczyny plamienia przed okresem
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ