Jak zostać podologiem?

0
6115
Podologia

W Unii Europejskiej zawód podologa z roku na rok zdobywa sobie coraz większą popularność. Nic dziwnego – zgodnie z wynikami badań ponad 90% ludzi na świecie uskarża się na mniejsze lub większe nieprawidłowości w funkcjonowaniu swoich stóp. Jednocześnie większość z tych osób prawdopodobnie nie potrafi samodzielnie zadbać o kondycję swoich kończyn, albo w ogóle nie wie, jak się do tego zabrać. Tymczasem niewłaściwa pielęgnacja, albo nawet całkowity jej brak, sprawia często, że wiele problemów w funkcjonowaniu naszych kończyn, tak naprawdę fundujemy sobie sami.

Niezdrowy tryb życia, złe nawyki żywieniowe, otyłość, choroby krążenia i cukrzyca, jak i inne choroby cywilizacyjne nie pozostają bez wpływu na kondycję naszych kończyn, które muszą przecież utrzymać na sobie cały ciężar naszego ciała. Jednocześnie wydłużający się coraz bardziej czas naszego życia, sprawia, że abyśmy mogli jak najdłużej aktywnie cieszyć się życiem, nasze stopy i w szczególności ich kości i stawy muszą również coraz dłużej nam służyć.

Mimo to, właściwa pielęgnacja stóp jest wciąż stosunkowo mało znana. Wielu ludzi nie tylko nie ma wystarczającej wiedzy na temat tego, jak powinno się właściwie dbać o stopy, ale tak naprawdę nie wie nawet, gdzie się udać w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów. Dlatego zapotrzebowanie na usługi podologów stale rośnie. Gabinet podologa to właśnie miejsce, do którego należy się udać w celu zdiagnozowania i rozwiązania większości doskwierających nam problemów ze stopami. W Polsce najwięcej gabinetów podologicznych jest w Warszawie, dlatego tam najlepiej poszukiwać specjalisty w przypadku ciężkich chorób stóp. W końcu doświadczenie i praktyka są nieocenione.

Zadaniem podologa jest właśnie pomoc w utrzymaniu naszych stóp w należytej formie oraz w poprawie ich kondycji, gdy dojdzie do jakichś nieprawidłowości w obrębie kończyn. Podolog bardzo ściśle współpracuje z lekarzami wielu innych specjalności – z chirurgami, ortopedami, dermatologami czy nawet diabetologami. Bardzo często właśnie u podologa pacjenci po raz pierwszy zdają sobie sprawę ze swoich dolegliwości, często właśnie ten specjalista jest w stanie wykryć nie zdiagnozowane wcześniej schorzenia i zaproponować odpowiednią terapię lub konsultację z odpowiednim lekarzem.

W Polsce podologia jest wciąż stosunkowo mało znaną dziedziną wiedzy. Wiedzę z zakresu interesujących podologa zagadnień można w kraju uzyskać tylko na trzech uczelniach wyższych. W programach studiów zawodowych o specjalizacji podologia znajdziemy profilaktykę i leczenie zachowawcze chorób naczyniowych i narządu ruchu oraz wiedzę z zakresu ogólnej pielęgnacji stóp, jak i całych kończyn dolnych. Przyszli podologowie dużo mogą wynieść również z kongresów podologicznych, organizowane są też specjalistyczne szkolenia i kursy.

Sam zawód podologa nie jest jeszcze w Polce wystarczająco uregulowany prawnie, jak ma to choćby miejsce u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech aby móc pracować jako podolog, trzeba ukończyć specjalne dwuletnie studium podologiczne, a uzyskaną tam wiedzę potwierdzić zdaniem państwowego egzaminu. W naszym kraju mimo starań Polskiego Towarzystwa Podologicznego, zawód podologa nie jest jeszcze wpisany do klasyfikacji zawodów i specjalności.

[Głosów:9    Średnia:2.9/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy zimna herbata traci swoje właściwości?
Następny artykułOszukać upływający czas
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ