Jakie objawy mogą świadczyć o cukrzycy?

0
600
Jakie objawy mogą świadczyć o cukrzycy

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych spowodowanych czynnikami środowiskowymi. Z tego powodu może dotknąć każdego niezależnie od wieku. Nieleczona może zagrażać życiu. Dlatego warto wiedzieć, na jakie objawy warto zwrócić uwagę i kiedy należy udać się do lekarza. 

Popularny obecnie styl życia, który charakteryzuje się ciągłym pośpiechem, złą dietą i brakiem ruchu negatywnie odbija się na zdrowiu, prowadząc do poważnych schorzeń. Jednym z nich jest cukrzyca typu 2, która nieleczona może powoli wyniszczać organizm. Niestety często przez długi czas rozwija się nie zauważalnie, a gdy już się ją wykryje, jest w zaawansowanym stadium. Dlatego warto zwracać uwagę na sygnały ze strony swojego organizmu, by w porę wychwycić wczesne objawy cukrzycy. Dzięki temu można zmienić swoje nawyki i uniknąć poważniejszych dolegliwości.

Skąd się bierze cukrzyca typu 2?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że cukrzyca typu 2 jest wywołana czynnikami środowiskowymi związanymi z prowadzonym stylem życia lub wiekiem. Obecnie stwierdzana jest u coraz młodszych osób i zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Czynnikami zwiększającymi ryzyko rozwinięcia się tej choroby jest nadwaga lub otyłość, brak aktywności fizycznej, zła dieta, stres, a nawet ciąża. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne i niebagatelizowanie sygnałów wysyłanych przez organizm. Pierwsze objawy cukrzycy typu 2 mogą być niepozorne i uznawane za symptomy spowodowane prowadzonym stylem życia. Warto jednak wiedzieć, że im wcześniej zdiagnozuje się to schorzenie, tym mniejsze ryzyko powikłań z nim związanych. W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, która rozwija się niespodziewanie wraz z silnym objawami towarzyszącymi, typ 2 rozwija się powoli.

Pierwsze objawy cukrzycy — co powinno zaniepokoić?

Ten rodzaj cukrzycy może rozwijać się powoli i niezauważalnie, dlatego warto zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze niepokojące dolegliwości. Wśród najczęstszych symptomów można wyróżnić m.in.:

  • częste oddawanie moczu,
  • wzmożone pragnienie,
  • zwiększone uczucie głodu,
  • odwodnienie,
  • senność i zmęczenie,
  • częstsze infekcje,
  • problemy skórne,
  • zaburzenia widzenia,
  • gorsze gojenie się ran.

Jak widać, dolegliwości związane z podwyższoną ilością glukozy we krwi mogą przyjmować różną formę. Cukrzyca objawy pierwsze, jakie daje, mogą się różnić w zależności od konkretnej osoby i indywidualnych cech organizmu. Dlatego czasami wykrywa się ją przypadkiem podczas badań profilaktycznych. Bardzo ważne jest kontrolowanie poziomu glukozy we krwi i utrzymywanie jej na stałym poziomie. Z tego powodu po rozpoznaniu cukrzycy warto zaopatrzyć się w glukometr — podręczny aparat do mierzenia poziomu cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do wielu powikłań takich jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, uszkodzenie nerek lub wzroku.

Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać?

Zauważając u siebie pierwsze objawy cukrzycy, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Jednym z podstawowych badań potwierdzających cukrzycę jest badanie stężenia glukozy we krwi i w moczu. Ponadto lekarz może również zlecić doustny test tolerancji glukozy, w którym oznacza się stężenie glukozy we krwi przed i po spożyciu roztworu glukozy.

Rozpoznanie cukrzycy i co dalej?

Przede wszystkim osoby z rozpoznaną cukrzycą typu 2 muszą stosować odpowiednią dietę polegającą na umiarze i regularności pomiędzy posiłkami. Dlatego już zauważając pierwsze objawy cukrzycy, konieczna jest zmiana stylu życia. Diabetycy powinni unikać cukrów i węglowodanów prostych. Dodatkowo konieczne jest ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych i kontrolowanie poziomu glukozy we krwi. Dlatego warto zakupić dobrej jakości glukometr ze sprawdzonego sklepu dla diabetyków, takiego jak www.diabetyk24.pl. Odpowiednie urządzenie pozwoli na stałe kontrolowanie poziomu cukru zarówno przy cukrzycy typu 1, jak i typu 2. Podczas cukrzycy typu 2 wdrażane jest także leczenie farmakologiczne lekami przeciwcukrzycowymi. Za to w przypadku cukrzycy typu 1 konieczne jest podawanie insuliny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ