Kawa w ciąży – czy można ją pić?

0
4245
Kawa w ciąży

Picie kawy w ciąży budzi wiele emocji i ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Przyszłe mamy chciałyby wszystkiego, co najlepsze dla swojego maleństwa i niekiedy bywają rozdarte pomiędzy chęcią wypicia małej czarnej, a doniesieniami dotyczącymi szkodliwości kofeiny i jej ujemnego wpływu na rozwój płodu. Jak jest naprawdę? Czy w ciąży można pić kawę?

Jak to właściwie jest ze szkodliwością kawy…

Wszystko zależy od tego, jak wiele filiżanek dziennie spożywasz. W tej materii wskazany jest umiar i rozwaga. Jeśli przed ciążą nie byłaś w stanie określić, ile wypijasz kawy w ciągu doby – teraz musisz zrezygnować ze złych przyzwyczajeń. Specjaliści przestrzegają przed nadmiarem kofeiny, gdyż może ona doprowadzić nawet do poronienia albo przedwczesnego porodu. Jako maksymalną dawkę kofeiny wskazują dwie lub trzy małe czarne – na tyle możemy sobie pozwolić, by mieć pewność, że nie zaszkodzimy maleństwu rozwijającemu się pod naszym sercem. Dlaczego wiele osób twierdzi, że kofeina jest niebezpieczna w ciąży? Otóż metabolizm ciężarnych ulega wydłużeniu, przez co kofeina utrzymuje się we krwi znacznie dłużej niż zazwyczaj. Ponadto jak wszelkie składniki odżywcze, przenika przez łożysko do organizmu dziecka, dlatego też należy maksymalnie ograniczyć ilości tego ulubionego napoju. Nie ma jednak obowiązku całkowitego zrezygnowania z picia kawy w ciąży.

Czy kawa szkodzi dziecku?

Wyniki badań oceniających wpływ kofeiny na zdrowie mamy i dziecka nie wykazały, że ma ona wpływ na płodność, ani na szereg parametrów związanych z ciążą. Wskazują natomiast, że umiarkowane spożycie kofeiny jest bezpieczne dla mam i ich nienarodzonych dzieci. Amerykańscy uczeni stwierdzili, że stosowanie się do zaleceń związanych z maksymalną dzienną dawką kofeiny wyklucza jakiekolwiek niebezpieczeństwo zakłócenia przebiegu ciąży i wystąpienia wad wrodzonych płodu. Nie stwierdzono zależności pomiędzy konsumpcją kofeiny, a częstotliwością poronień oraz wpływu na niską masę urodzeniową niemowląt. Każde jednak z tych badań nie odnosiło się do intensywnego spożywania kofeiny. Należy przypuszczać, że przekraczanie zalecanej dziennej dawki może być przyczyną wystąpienia nieprawidłowości.

Wymieniona bezpieczna, maksymalna dawka kofeiny dla kobiet ciężarnych to 200-300 mg na dobę. Jest ona równoważna dwóm, ewentualnie trzem filiżankom niezbyt mocnej kawy.

Argumenty przeciw piciu kawy w ciąży

Jeśli przyszła mama nie stosuje się do zaleceń specjalistów i nadużywa kofeiny, może wyrządzić szkodę sobie i dziecku. Szczególnie jeśli w trakcie ciąży występuje u niej zbyt wysokie ciśnienie krwi. Decyzję o spożywaniu kofeiny powinna ona każdorazowo skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Prawdopodobnie kofeina w dużych stężeniach może zakłócać przepływ krwi przez łożysko i wpływać niekorzystnie na transport substancji odżywczych do płodu. Sceptycy podkreślają ryzyko wystąpienia niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz prawdopodobieństwo poronienia. Niestety na dzień dzisiejszy nie ma jednak opracowanych badań potwierdzających te przypuszczenia.

Kofeina w nadmiarze z pewnością wpływa negatywnie na układ nerwowy przyszłej mamy, pobudza i powoduje kłopoty z zasypianiem. Podwyższa ciśnienie i może podrażniać żołądek. Osoby cierpiące na zgagę lub mdłości po spożyciu kawy mogą się skarżyć na nasilenie tych dolegliwości. Kofeina zmniejsza wchłanianie bardzo istotnego dla zdrowia matki i płodu pierwiastka, jakim jest żelazo, a ze względu na swoje moczopędne właściwości powoduje odwodnienie i wypłukiwanie z organizmu ciężarnej wapnia i magnezu.

Kofeina nie tylko w kawie

Przestrzegając zalecanego dziennego spożycia kofeiny musimy pamiętać, że znajduje się ona nie tylko w naszej ulubionej małej czarnej, ale także w coli, mocnej herbacie i napojach energetyzujących. Pamiętajmy, że kakao, a nawet czekolada również zawierają tę substancję.

Każdy z rodzajów kawy może posiadać odmienną zawartość kofeiny. Co warto na ten temat wiedzieć? Oto kilka istotnych faktów:

1. W filiżance mocnego naparu kawy mielonej o pojemności 160 ml znajduje się ok 74 mg kofeiny.

2. 160 ml kawy rozpuszczalnej zawiera 117 mg kofeiny.

3. W filiżance lub w szklance o pojemności 190 ml kawy parzonej znajduje się 85 mg kofeiny.

4. 200 ml kawy bezkofeinowej zawiera 4 mg kofeiny.

Czym zastąpić kawę w ciąży?

Jeśli istnieją przeciwwskazania zdrowotne lub dobrowolnie chcemy zrezygnować z picia kawy na czas ciąży i karmienia, możemy zastąpić ją różnymi napojami. Doskonałymi zamiennikami są kawa zbożowa i bezkofeinowa – ta ostatnia występuje nawet pod postacią napoju dedykowanego mamom. poza walorami smakowymi, często zawiera również zestaw niezbędnych witamin lub kwas foliowy. Nie należy zastępować kawy herbatą, gdyż jej mocny napar może zawierać identyczne, jak kawa ilości kofeiny. Dobrym rozwiązaniem może być natomiast spożywanie zielonej herbaty.

Jeśli pijemy kawę, pamiętajmy, by najlepiej zaparzać ją w ekspresie, wtedy jest najmniej szkodliwa dla naszego organizmu. Mniej kofeiny ma kawa zmielona przez nas w domowym młynku, niż gotowa, kupiona w sklepie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ