Kawałek raju na ziemi – Malediwy

0
1676
Malediwy

Zwykle wybór kierunku na wakacje sprawia nam wiele problemów. Warto więc wziąć pod uwagę, że coraz popularniejsze stają się kierunki azjatyckie. Nie chodzi tu jednak o rok rocznie obleganą Japonię, ale o wciąż niedoceniane Malediwy. Mało kto zdaje sobie sprawę z atrakcji, jakie czekają na tym maleńkim archipelagu. Nie bez powodu wyspiarskie Malediwy, nazwane są małym rajem na ziemi. Co możemy tam zobaczyć i jakie atrakcje mają do zaoferowania?.

Malediwy i ich położenie

Powiedzieć, że Malediwy leżą w Azji, to tak jakby nie powiedzieć nic. Jest to bowiem archipelag ponad 1200 wysp i wysepek rozsianych po Oceanie Indyjskim. Ich łączna powierzchnia nie przekracza 300 kilometrów kwadratowych. Od najbliższego państwa lądowego- Indii, oddalone są o 500 km. Mało kto wie, że Malediwy są niezależnym państwem dopiero od 1965 roku, kiedy niepodległość przyznała im Wielka Brytania. Stolicą wyspiarskiego państwa jest Male- jest to zarazem jedyne miasto na Malediwach. Zamieszkuje w nim większa część populacji, a samo miasto, zajmuje jedną, całą wyspę. Położenie geograficzne Malediwów i stale postępujące zmiany klimatyczne, mogą sprawić, że państwo to zagrożone jest całkowitym zatopieniem.

Jak dostać się na Malediwy?

Egzotyczne wakacje marzą się każdemu. Bez względu czy skorzystamy z oferty biura podróży, czy zdecydujemy się zaplanować podróż na własną rękę, musimy być świadomi, jak wygląda droga na Malediwy. Niestety, na naszych krajowych lotniskach, na darmo szukać lotów bezpośrednio z Polski. Żadne lotnisko i operujące na nich linie lotnicze, nie oferują lotów na trasie Polska- Malediwy. Najpopularniejsze lotnisko wyspiarskiego państwa- Velana International, obsługują tylko wybrane linie. Zaliczają się do nich linie azjatyckie, natomiast jeśli chodzi o większych przewoźników na trasach międzynarodowych, to lądują tam też Emirates i Quatar Airways. Jeśli nam się uda, podróż na Malediwy możemy odbyć tylko z jedną przesiadką. Tak też najczęściej wyglądają loty na tej trasie, że podróżni przesiadają się w Katarze lub Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Oczywiście możemy dostać się wpierw do jednego z krajów Azjatyckich, a potem lokalnymi liniami na lotnisko Velana International. Jednak będzie nas to o wiele więcej kosztowało, a komfort podróży i jej terminowość, a także bezpieczeństwo, będzie wówczas pozostawiało wiele do życzenia.

Jeśli Malediwy to tylko ze sprzętem do nurkowania

Tak, Malediwy to istny raj dla nurków i miłośników pięknych plaż. Rafy koralowe i atole stanowią główną atrakcję tego państwa. Jeśli więc chcemy zanurkować w błękitnych wodach Oceanu Indyjskiego, będziemy mogli zobaczyć niezwykłe podwodne tunele, czy naturalnie wyżłobione nawisy. Nie sposób pominąć też egzotycznej oceanicznej fauny, a także flory. Warto dodać, że dno Oceanu Indyjskiego jest prawdziwym cmentarzyskiem dla statków. Nurkując, możemy więc podziwiać dawne okręty, które w latach świetności podbijały niezliczone wody. Malediwy dysponują kilkunastoma popularnymi miejscami do nurkowania. Zaliczają się do nich głównie, nieporównywalnie piękne atole jak np. Atol Ari, Atol Thilas, Hukreuli Faru, Atol Raa i Atol Baa. Pamiętajmy, by podczas podwodnych szaleństw nie ominąć najpiękniejszej rafy koralowej na Malediwach- Fish Head.

Co warto zobaczyć będąc na Malediwach?

Mimo tego, że Malediwy są niewielkim państwem, a większość wysepek jest niezamieszkana, mają one sporo do zaoferowania turystom. Niezwykłym plusem jest to, że większość atrakcji, znajduje się w stolicy- Male, ewentualnie w pobliskiej okolicy. Ograniczymy dzięki temu czas i wydatki na podróże. Oto lista najpopularniejszych miejsc i atrakcji, jakie mają do zaoferowania turystom Malediwy:

  1. Pomnik Tsunami- to swoisty pomnik-symbol. Powstał on by upamiętnić ofiary kataklizmu, jaki nawiedził państwo w 2004 roku. Znajduje się on oczywiście w Male. Jest to więc miejsce, które musimy odwiedzić, by chociażby oddać hołd zmarłym.
  2. Most Sinamale- to jeden z najnowocześniejszych typów mostów. Łączy on wyspy Male, Hulhule i Hulhumale. Ma około 2,1 km długości. Nie dość, że imponuje on swoim wyglądem, to jeszcze rozpościerają się z niego zapierające dech w piersiach widoki.
  3. Jumhooree Maidhaan- to miejsce niezwykle istotne dla mieszkańców, szczególnie w kontekście wieczornych spotkań. To kwadratowy plac znajdujący się nie opodal molo, a także swoisty punkt orientacyjny.
  4. Meczet Hulhumale- znajduje się na wyspie Hulhumale, do której dotrzemy za pośrednictwem wcześniej wspomnianego mostu. Jest to miejsce kultu religijnego. Meczet ten, ma jednak nowoczesny akcent, więc nawet będąc innego wyznania możemy wejść do środka, by nacieszyć oczy niezwykłą architekturą.
  5. Meczet Wielki Piątek- to kolejne istotne miejsce, na mapie kultu religijnego Malediwów. Znajduje się on w stolicy- Male i nie sposób go przeoczyć. Jest on bowiem umiejscowiony w centralnym punkcie miasta. Znajdziemy w nim niesamowite zdobienia, a także intrygujący wystrój. Dużym plusem, jest to, że leży w sąsiedztwie najpopularniejszego parku na Malediwach- Parku Sułtana, gdzie możemy udać się na zasłużony odpoczynek.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ