Kiedy i jak nosić gorset ortopedyczny?

0
3687

Wybór odpowiedniego rodzaju gorsetu ortopedycznego i sposób jego noszenia warunkuje charakter problemów z kręgosłupem. Kiedy orteza może okazać się dobrym wsparciem leczenia i jak powinno wyglądać jej prawidłowe użytkowanie?

Gorset ortopedyczny dla dzieci i dorosłych – kiedy nosić?

Gorset ortopedyczny to orteza tułowia wykorzystywana najczęściej w korekcji wad postawy u dzieci i nastolatków. Stosuje się ją także w procesie rehabilitacji kręgosłupa po urazie czy w czasie leczenia schorzeń rozwijających się w tej części układu ruchu. Działanie gorsetu polega na stabilizacji określonego odcinka kręgosłupa w sytuacji, gdy nadmierna jego ruchomość stwarza ryzyko pogłębiania się patologicznych zmian.

Rodzaje gorsetów ortopedycznych różnią się zależnie od przeznaczenia leczniczego. Wybór odpowiedniej ortezy musi poprzedzić dokładna diagnostyka, dlatego jej zastosowanie zawsze powinno wynikać z wyraźnych zaleceń lekarza – nie należy kupować gorsetu na własną rękę.

Szukasz gorsetu ortopedycznego? Sprawdź na https://www.brandvital.eu/

Gorset ortopedyczny na skoliozę, kifozę, lordozę

Gorset ortopedyczny stabilizuje kręgi, redukując nieprawidłowe odchylenia w przypadku wad postawy. Jednym z podstawowych wskazań do noszenia gorsetu ortopedycznego jest boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza. Polega ona na trójpłaszczyznowym wygięciu kręgosłupa, przez które przybiera on kształt litery S. W przypadku skoliozy zaleca się zwykle noszenie gorsetu lędźwiowo-piersiowego (doniczkowego) lub gorsetu typu bostońskiego.

Gorset rehabilitacyjny wspomaga także leczenie kifozy (nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym ku tyłowi) oraz lordozy (wygięcie ku przodowi w odcinku lędźwiowym). Orteza jest niezbędna, jeśli skrzywienie przekracza 20 stopni. Zależnie od potrzeb stosuje się gorsety ortopedyczne piersiowe lub gorsety ortopedyczne lędźwiowe.

Gorset ortopedyczny

Gorset ortopedyczny przy złamaniu kręgosłupa

Po złamaniu kręgosłupa gorset ortopedyczny ma za zadanie usztywnienie kręgów i ograniczenie ich ruchomości w różnych płaszczyznach i kierunkach. Zależnie od charakteru urazu niewskazane może być wykonywanie ruchów skrętnych, bocznych, ku przodowi bądź do tyłu. Do najczęściej stosowanych ortez w tym przypadku zalicza się gorset Blounta lub gorset Javetta.

Gorset ortopedyczny na ból kręgosłupa

Gorset rehabilitacyjny doraźnie można zastosować w przypadku bólu kręgosłupa występującego na tle zwyrodnieniowym lub przeciążeniowym. Decyzję o konieczności i czasie noszenia ortezy na ból krzyża zawsze podejmuje ortopeda bądź fizjoterapeuta. Źle dobrana lub użytkowana zbyt długo może przynieść więcej szkody niż pożytku – rozleniwi mięśnie podtrzymujące kręgi i zwiększy podatność na urazy.

Jak nosić gorset ortopedyczny?

Efektywne korzystanie z gorsetu wymaga odpowiedniego procesu adaptacyjnego, dzięki któremu układ ruchu może przyzwyczaić się do funkcjonowania w odmiennych warunkach. Po okresie przejściowym ortezę można nosić niemal przez 24 godziny na dobę.

Gorset leczniczy na kręgosłup to sprzęt ortopedyczny i sposób jego użytkowania, niezależnie od powodu, powinien wynikać z jasno sprecyzowanych wskazań medycznych. Może się okazać, że konieczny jest dobór gorsetu indywidualnego, wykonanego na zamówienie specjalnie dla danego chorego. Przy mniej zaawansowanych zmianach dobrze sprawdzają się gorsety dostępne w sklepach medycznych.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ