Kiedy przeprowadzić badania kontrolne?

0
3058

Połowa Polaków umiera z powodu jednej z chorób układu sercowo-krwionośnego. Profilaktyka, a dokładniej wykonanie badań kontrolnych, pozwala szybko wykryć wszelkie zmiany, a także wdrożyć niezbędne leczenie. Jakie badania kontrolne warto przeprowadzić?

Badanie krwi – czy cholesterol jest w normie?

Wyróżnia się dwie frakcje cholesterolu – LDL i HDL. Ta pierwsza odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych, zwężając tym samym ich światło. Taki proces w dłuższej perspektywie niestety może doprowadzić miedzy innymi do zawału. Z tego względu jednym z absolutnie podstawowych badań kontrolnych jest badanie krwi. Po wykonaniu takiego badania, lekarz może sprawdzić, czy poziom poszczególnych frakcji cholesterolu i cholesterolu całkowitego utrzymuje się w ustalonych normach. Za pomocą tego badania można również określić stężenie trójglicerydów.

Echo serca – aby ocenić budowę i pracę serca

Za badanie kontrolne uznaje się również popularne echo serca zwane również – echokardiografią. Za pomocą tego nieinwazyjnego i wyjątkowo prostego badania kontrolnego możliwa jest dokładna ocena stanu mięśnia sercowego, a także jego czynności. Takie badanie przeprowadza się wówczas, gdy pacjent skarży się na częste bóle w klatce piersiowej lub tak zwane szmery. Badanie to wykorzystuje się również, aby monitorować pracę serca choćby u osób po zawale.

Kiedy rozpocząć badania kontrolne?

Na badania kontrolne serca powinieneś się wybrać, gdy zauważyłeś u siebie niepokojące objawy. W tym przypadku można wymienić kilka typowych objawów wśród, których są między innymi: duszności, obrzęki wokół kostek lub ból w klatce piersiowej. Niestety wraz z wiekiem znacznie zwiększa się ryzyko zachorowań na choroby układu sercowo-krwionośnego, dlatego regularne przeprowadzanie badań kontrolnych zaleca się również osobom po czterdziestym roku życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUczulenie i wysypka
Następny artykułBadanie każdego kierowcy
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ