Neurolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnozą i leczeniem zaburzeń układu nerwowego. Często jest też specjalistą, który udziela konsultacji i współpracuje z lekarzami innych specjalności, co pozwala na poszerzenie diagnozy oraz lepszą oceną stanu zdrowia pacjenta. Zastanówmy się jednak kiedy warto udać się do niego na konsultację oraz jak będzie przebiegało pierwsze spotkanie.
Pierwsza wizyta u neurologa
Na początek warto zaznaczyć, że neurolog jest specjalistą, który swoją diagnozę stawia w dużej mierze w oparciu o rozmowę z pacjentem. Wywiad pozwala mu ocenić, z jakimi dolegliwościami boryka się pacjent, a także umożliwia wstępne oszacowanie, jaki wpływ mają na jego obecną sytuację minione doświadczenia. Dlatego też ważne są dla niego wszelkiego rodzaju przebyte choroby czy urazy, w szczególności te, które mogły objąć mózg i rdzeń kręgowy (np. upadek z utratą przytomności).
Oczywiście, neurolog Katowice oprócz wywiadu przeprowadzi także podstawowe badania, oceniające sposób funkcjonowania układu nerwowego. Mogą do nich należeć między innymi badania odruchów czy też sposobu mowy i poruszania się pacjenta. Dodatkowo, lekarz może zlecić przeprowadzenie badań diagnostycznych, takich jak badania krwi czy też rezonans magnetyczny albo tomografia komputerowa.
Jakimi zaburzeniami zajmuje się neurolog?
Neurolog zajmuje się wieloma chorobami z obszaru układu nerwowego i często współpracuje z lekarzami innych specjalizacji, ponieważ układ nerwowy bezpośrednio oddziałuje na wszystkie inne układy w ciele człowieka. W szczególności może mieć związek ze stanem psychicznym, dlatego bardzo często działania neurologa łączą się z działaniami psychiatry.
W szczególności jednak neurolog zajmuje się takimi zaburzeniami jak bóle różnorodnego pochodzenia, w tym rwa kulszowa, bóle głowy (migreny, bóle klasterowe i inne) lub kręgosłupa, również promieniuje na inne obszary. Neurolog zajmuje się także padaczką, osobami po udarze mózgu albo cierpiącymi na guzy mózgu. Udają się do niego często także osoby starsze, u których rozpoczynają się procesy degeneracyjne mózgu, takie jak choroba Alzheimera.
Pierwsze objawy, które mogą skłaniać do konsultacji z neurologiem
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób rozpoznać odpowiedni moment na wizytę u neurologa. O ile nie zostanie to zalecone przez innego lekarza specjalistę, warto zastanowić się nad taką wizytą, kiedy obserwujemy u siebie albo bliskiej osoby następujące objawy:
- zaburzenia równowagi, problemy z chodzeniem, niewłaściwa postawa ciała i wyraźne osłabienie mięśniowe;
- drżenia i niekontrolowane skurcze mięśni, wrażenie mrowienia ciała, tiki nerwowe;
- omamy zmysłowe, w szczególności słuchowe, węchowe i smakowe;
- zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, spowolnienie myślenia;
- bóle nieznanego pochodzenia, w tym w szczególności bóle głowy, karku albo zlokalizowane w obszarze twarzy;
- bóle kręgosłupa na jego różnych odcinkach, w szczególności promieniujące;
- inne dolegliwości bólowe, których nie można wyjaśnić za pomocą badań i diagnozy u lekarzy pozostałych specjalizacji.