Krwiomocz – przyczyny i leczenie

0
2095

Krwiomocz to przypadłość, która dotyka wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Przyczyny pojawienia się krwiomoczu mogą być bardzo różne. Medycyna podaje wiele, nawet kilkadziesiąt różnych przyczyn pojawiania się krwi w moczu. Są to bardzo zróżnicowane choroby i schorzenia, odnoszące się do różnych części ciała i różnych układów.

Wśród najczęstszych przyczyn znajdują się jednak choroby bezpośrednio związane z układem moczowych. Bardzo często za występowanie krwi w moczu odpowiadają nerki, a konkretnie ich nieprawidłowe funkcjonowanie. Drugim organem, który często przyczynia się od wystąpienia krwiomoczu, jest gruczoł prostaty. Jest to zatem powód występujący u mężczyzn. U kobiet z kolei za krwiomocz często odpowiada endometrioza. Niezależnie od przyczyn, pojawienie się krwi w moczu należy skonsultować z lekarzem, w żadnym wypadku nie liczyć na samoistne ustąpienie. Choroby odpowiadające za jego pojawienie się mogą być bardzo poważne. Dziś w większości przypadków leczenie chorób odpowiedzialnych za występowanie krwiomoczu jest możliwe i, co najważniejsze, jest skuteczne.

Czym jest krwiomocz?

Krwiomocz, zwany inaczej hematurią, to objaw chorobowy, który sam w sobie nie jest chorobą. Jest to po prostu krwawienie wewnątrz układu moczowego. Za jego pojawieniem kryją się rozmaite choroby, najczęściej związane z układem moczowym i połączonymi z nim innymi układami i organami. Objawia się on tym, że w moczu wydalanym przez człowieka pojawia się krew. Tak jak różne są przyczyny krwiomoczu, tak różne są nasilenia tego objawu. Często są one bardzo widoczne, gdy mocz przybiera barwę czerwoną o różnym nasileniu koloru. Czasem może też być barwy różowej lub nawet brązowej. Zdarza się też, że ilość krwinek czerwonych w moczu jest tak mała, że mocz nie zmienia wyraźnie swojej barwy i krwiomocz może pozostać niezauważony.

Co oznacza krew w moczu?

Nie jest możliwe zdiagnozować przyczyny pojawienia się krwiomoczu po stwierdzeniu jego wystąpienia. Nawet gdy weźmie się pod uwagę kolor moczu zawierającego krew. Powodów jego wystąpienia może być wiele, aczkolwiek większość to choroby układu moczowego. Mogą to być jednak choroby bardzo różne, w tym bardzo poważne. Zatem, na jakie choroby wskazuje i co oznacza krew w moczu?

Bardzo często jest on wynikiem chorób nerek, które stanowią cześć układu moczowego. Jednak i schorzenia nerek mogą być bardzo różne. Może to być często występująca kamica nerkowa, w której kamienie nerkowe powodują pojawienie się ran w układzie moczowym. Krwiomocz może też być spowodowany nowotworem układu moczowego. U kobiet jego przyczyną bywa endometrioza, a u mężczyzn choroby gruczołu krokowego, na przykład przerost prostaty.

Jak przebiega leczenie krwiomoczu?

Aby zlikwidować krwiomocz, należy wyeliminować jego przyczynę. Nie ma więc jednej uniwersalnej metody leczenia, a porady należy szukać u różnych lekarzy. Ważne jest, aby leczenie krwiomoczu rozpocząć jak najwcześniej, gdyż w przypadku wielu chorób powodujących go, liczy się czas. Sam krwiomocz może też wywoływać kolejne schorzenia, na przykład stany zapalne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ