Lakierowanie zębów – 5 powodów, dla których warto poddać się temu zabiegowi

0
2944

Lepiej zapobiegać niż leczyć? Oczywiście! Odpowiednia higiena jamy ustnej może znacznie ograniczyć powstawanie próchnicy. Codzienne szczotkowanie i płukanie zębów, używanie nici dentystycznych oraz zdrowe odżywianie często nie są jednak wystarczające, dlatego właśnie warto poddawać się zabiegom fluoryzacji w postaci lakierowanie zębów. Samo zapewnienie nie wystarcza? Oto 5 powodów, które przemawiają za poddawaniem się temu zabiegowi regularnie.

  1. Zęby zbudowane są z hydroksyapatytów.

Co to oznacza? Pomimo tego, że te minerały pozytywnie wpływają na wytrzymałość zębów, zawarte są w nich także związki wapnia, które bardzo dobrze rozpuszczają się w kwasach. A kwasy towarzyszą nam w życiu codziennym niemal na każdym kroku! Kwaśne pH jamy ustnej powstaje przede wszystkim za sprawą metabolizmu spożywanych przez nas cukrów. Aby zniwelować znaczne rozpuszczanie szkliwa zębów w kwasach, warto je na to uodpornić, dlatego właśnie niezbędne jest dostarczanie zębom fluoru poprzez zabieg lakierowania.

  1. Żele, syropy i płyny z fluorem nie wystarczą.

Oczywiście bardzo dobrze jest stosować na co dzień preparaty zawierające fluor i wapń, jednak nie może być traktowane jako ostateczne i jedyne rozwiązanie. Dlaczego? Fluor podawany poprzez zabiegi fluorowania jest znacznie lepiej wchłaniany przez szkliwo zębów. Tak zwana fluoryzacja egzogenna, czyli ta stosowana za pomocą zabiegu lakierowania zębów w gabinecie stomatologicznym dostarcza fluor bezpośrednio do pryzmatów szkliwnych, co znacznie bardziej chroni zęby przed demineralizacją. Warto pamiętać również o tym, że z podawaniem fluoru w warunkach domowych, można przesadzić. Preparaty, które zawierają zbyt dużą dawkę fluoru mogą spowodować kruchość, matowienie i rozpad szkliwa. Dlatego tak ważne jest podawanie fluoru podczas lakierowania zębów przez specjalistę w gabinecie stomatologicznym.

  1. Każdy może poddać się zabiegowi lakierowania zębów.

Jednym warunkiem, jaki trzeba spełnić przed nim, jest dokładne oczyszczenie zębów, na przykład przez piaskowanie lub scalling. Dzięki temu, osad czy kamień nazębny nie utrudnią w żaden sposób dostarczania zębom fluoru. Poza tym wymogiem, nie ma żadnych ograniczeń przy poddaniu się zabiegowi fluoryzacji. Dlaczego więc z tego nie skorzystać?

  1. Wspomaga leczenie ortodontyczne.

W jaki sposób? Lakierowanie zębów znacznie je wzmacnia, zapobiega powstawaniu próchnicy, również tej wtórnej pojawiającej się wokół wypełnień, szyjki zębowe są dużo mniej narażone na nadwrażliwość. W trakcie leczenia ortodontycznego, Pacjent zatem nie jest narażony na powstawanie próchnicy w tak dużym stopniu, jak bez zabiegu fluoryzacji zębów.

  1. Lakierowanie zębów ma długotrwałe działanie.

Zabieg lakierowania zębów można wykonywać raz na kilka miesięcy, wszystko zależy od indywidualnego przypadku i zaleceń lekarza. Działanie przeciwpróchnicze lakierowania zębów z reguły jednak wystarcza nawet na pół roku i zmniejsza ryzyko chorób nawet o 40%.

Pomimo codziennego dbania o higienę jamy ustnej, każdy z nas narażony jest na powstawanie próchnicy, a w związku z tym również innych przykrych dla zdrowia konsekwencji. Dlatego właśnie warto ograniczyć to ryzyko do minimum, a jednym z najlepszych sposobów na wzmocnienie szkliwa zębów bez wątpienia jest lakierowanie zębów.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ