Laryngoskop – urządzenie do badania krtani

0
3274

Laryngoskopia to badanie górnego odcinka układu oddechowego, które wykonuje się przy pomocy lusterka krtaniowego. Laryngoskopy, czyli urządzenia wykorzystywane do kontroli organizmu mogą być używane zarówno przy standardowych badaniach, jak i przy intubacji, czyli umieszczeniu plastikowej rurki w tchawicy pacjenta w sytuacji, gdy nie jest on w stanie oddychać samodzielnie.

Laryngologia – leczenie pacjenta

Lekarz laryngolog specjalizuje się przede wszystkim w chorobach gardła, nosa i ucha. Te trzy wymienione elementy naszego ciała składają się na górny odcinek dróg oddechowych. Bardzo często istnieją powiązania między gardłem, uszami i nosem, dlatego lekarze kontrolują jednocześnie trzy te obszary. Wskazaniem do wizyty u laryngologa mogą być m.in. częste zawroty głowy, problemy ze słuchem, zaburzenia smaku i węchu, zaburzenia równowagi, nawracające krwawienie z nosa. To laryngolog pomaga również przy uporczywych zapaleniach gardła wtedy, gdy leczenie zalecone przez internistę przestaje wystarczać.

Drogi oddechowe są bardzo delikatne, dlatego lekarze muszą wykonywać badania z największą dokładnością. Pomagają im w tym specjalistyczne urządzenia, takie jak na przykład laryngoskopy. Trudno też byłoby wyobrazić sobie wyposażenie karetek bez takiego sprzętu. Laryngoskop składa się z dwóch części: „łyżki” oraz „rękojeści”. Połączenie ich umożliwia swobodne operowanie urządzeniem wtedy, gdy trzeba pacjentowi do tchawicy wprowadzić rurkę inkubacyjną. Laryngoskopy powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości. Muszą też mieć odpowiedni kształt, by można było je swobodnie odkażać. Nie powinny mieć również żadnych zagłębień, w których zbiera się kurz, ponieważ to utrudniałoby zadania osób zajmujących się szpitalną dezynfekcją. Świetnym przykładem urządzenia, które sprawdzi się zarówno w szpitalach, jak i w ambulansach jest laryngoskop classic LED F-120. Warto wiedzieć, że taki sprzęt w zasadzie nie potrzebuje konserwacji. Porządna dezynfekcja w zupełności wystarcza – dzięki niej laryngoskop będzie mógł służyć pracownikom służby zdrowia przez długie lata.

Kiedy stosuje się laryngoskopy?

Laryngoskopy są wykorzystywane zwłaszcza w sytuacjach nagłych, na przykład gdy ktoś się zadławi do tego stopnia, że nie jest w stanie odzyskać oddechu i grozi mu śmierć. Oczywiście laryngoskop to ostateczność; niemniej jednak prawidłowe stosowanie tego urządzenia gwarantuje bezpieczeństwo pacjentowi. Czasem użycie sprzętu laryngologicznego jest niezbędne. Tchawica jest trudno dostępnym narządem, więc używanie laryngoskopu to w zasadzie jedyna słuszna metoda na przedostanie się do wnętrza gardła bez wytworzenia niepożądanych uszkodzeń. Szpitale powinny więc inwestować wyłącznie w sprzęty najwyższej jakości, takie jak model laryngoskop classic LED F-120. Dzięki temu używanie ich zwiększa wiarygodność diagnozy lekarskiej oraz w sytuacji kryzysowej umożliwia szybkie udrożnienie dróg oddechowych pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie oddychać.

Specyficzny układ tchawicy sprawia, że laryngoskopy koniecznie muszą być wyposażone w lampy. Bez nich lekarz nie będzie w stanie ocenić stanu gardła ani przeprowadzić zabiegu. Warto inwestować w sprzęty, które posiadają światła diodowe LED oraz zapasowe żarówki – wówczas mamy pewność, że sprzęt będzie sprawny w decydującym momencie i lekarz będzie mógł pomóc pacjentowi w możliwie jak najkrótszym czasie. Takie żarówki zawiera m.in. wspomniany już model classic LED F-120.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Laryngoskop – urządzenie do badania krtani” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Kredos.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ