Wizyty u stomatologa już od dłuższego czasu nie są kojarzone z bólem czy dyskomfortem. Wynika to przede wszystkim z dynamicznego rozwoju stomatologii, a także z wykorzystania w leczeniu
i diagnostyce coraz to nowocześniejszych technologii. W gabinetach dentystycznych, poza tradycyjnymi narzędziami i przyborami, pojawiają się urządzenia zaawansowane technologicznie, których użycie zdecydowanie podnosi jakoś usług stomatologicznych i przekłada się na zdrowe uśmiechy pacjentów. Rewolucyjne w dziedzinie współczesnej stomatologii okazało się zastosowanie laserów. Wykorzystuje się je zarówno w diagnostyce – laser diagnostyczny, jak i w leczeniu zębów – laser biostymulacyjny.
Diagnoza laserem diagnostycznym.
Kontrola uzębienia za pomocą lasera to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda wykrywania nawet najmniejszym ognisk próchnicowych. Praca lasera diagnostycznego opiera się na wykorzystaniu zjawiska fluorescencji. W skutek działania fali lasera, zmienione chorobowo tkanki wyróżniają się silniejszą fluorescencją niż tkanki zdrowe. Natężenie zjawiska wzrasta wraz z intensywnością demineralizacji danego miejsca. Metoda ta pozwala wykryć minimalne zmiany próchnicze, których nie dałoby się dostrzec za pomocą próbnika dentystycznego i tradycyjnej oceny wzrokowej. Ponadto za pomocą lasera można zbadać miejsca trudnodostępne, tzn. bruzdy oraz szczeliny między zębami.
W ogólnym rozrachunku użycie lasera przynosi pacjentowi dwie główne korzyści:
- Dzięki wczesnym wykryciu zmian patologicznych, pacjent unika inwazyjnego leczenia zęba
(z użyciem wiertła), co przekłada się na komfort leczenia. - Laser stanowi często alternatywę dla zdjęć RTG, przez co pacjent nie jest narażany na promieniowanie.
Leczenie laserem biostymulacyjnym.
W stomatologii laser biostymulujący wykorzystuje się przede wszystkim w szeroko pojętym leczeniu schorzeń jamy ustnej, chorób miazgi oraz zapaleń okołowierzchołkowych. Promienie takiego lasera mają właściwości przeciwzapalne, znacznie przyspieszają gojenie ran oraz działają kojąco na śluzówkę jamy ustnej. Pozwalają ograniczyć krwawienie podczas zabiegu, a także minimalizują dyskomfort, który może odczuwać pacjent w trakcie leczenia. Laser stosuje się przy rehabilitacji pourazowej, w celu przyspieszenia gojenia ran po zabiegach stomatologicznych. W tym procesie wiązka emitowana przez laser przyczynia się do pobudzenia systemu immunologicznego, co prowadzi do zwiększenia produkcji przeciwciał i w rezultacie do intensywniejszej regeneracji komórek. Skuteczność lasera biostymulującego zależy przede wszystkim od wykorzystywanego natężenia promieni. Każde schorzenie wymaga indywidualnego dostosowania parametrów lasera, tak by jego działanie było jak najbardziej optymalne.
Zastosowanie laseroterapii w stomatologii to duży przełom zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu zębów, dlatego coraz więcej gabinetów posiada w swojej ofercie taką usługę. Wybierając stomatologa, warto więc sprawdzić czy wykorzystuje on w swojej praktyce laseroterapię, gdyż jej terapeutyczne działanie może zdecydowanie podnieść komfort i skuteczność naszego leczenia.
Więcej o leczeniu laserowym – http://www.borczyk.pl/gabinet-stomatologiczny-katowice/stomatologia-laserowa/