Leczenie uzależnień

0
2411
Leczenie uzależnień

Uzależniania to wielki problem XXI wieku. Nałogowych alkoholików można było spotkać już wiele wieków temu. Jednak XX wiek przyniósł nowe formy uzależnień np. od Internetu lub gier komputerowych. Obecnie uważa się, że uzależnienie od substancji psychoaktywnej bądź czynności należy leczyć w specjalny sposób. W tym celu powstają specjalne ośrodki psychoterapeutyczne, które starają się wyprowadzić chore jednostki na nową drogę życia i pomóc im przystosować się do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Bardzo ważne jest zdanie sobie sprawy ze swojej choroby. Inaczej trudno podjąć skuteczne leczenie, a przecież o to chodzi w psychoterapii.

Leczenie alkoholizmu

 Leczenie alkoholizmu

Jedną z najczęściej spotykanych form uzależnień jest uzależnienie od alkoholu. Alkoholizm dotyka nie tylko osobę chorą, ale także całe rodziny. Leczenie alkoholizmu przebiega najczęściej w formie psychoterapii. Ważne jest, aby osoba uzależniona sama podjęła decyzję o leczeniu. Najczęściej terapia przebiega w ośrodku zamkniętym (chociaż można także uczestniczyć w specjalnych terapiach w ośrodkach, do których przychodzi się na codzienne spotkania). Odbywa się ona w formie zajęć indywidualnych bądź grupowych pod okiem terapeuty i psychiatry. W skrajnych przypadkach zaleca się leczenie farmakologiczne, w czasie którego stosowane są specjalne leki. Jeżeli alkoholik zagraża życiu lub zdrowiu innych osób można zastosować także przymusowe leczenie alkoholizmu. Niestety, nawet po przejściu terapii i zachowaniu abstynencji, alkoholik do końca życia pozostanie chory. Oznacza to, że potrzeba bardzo silnej woli, aby nie zacząć znowu nadużywać alkoholu.

Leczenie uzależnienia od Internetu i gier komputerowych

Obecnie Internet jest wszechobecny. Możemy korzystać z globalnej sieci za pośrednictwem telefonów i tabletów. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że jesteśmy uzależnieni. Ciągłe sprawdzanie social mediów powoduje, że nasze życie bardziej toczy się w sieci. Także gry komputerowe potrafią uzależnić. Jeżeli zatem spędzamy coraz więcej czasu buszując po Internecie i grając w gry, zaniedbujemy przyjaciół i rodzinę, to warto się zastanowić, czy także i my nie jesteśmy uzależnieni. Tak samo jak w przypadku alkoholizmu, tak w tej sytuacji należy zdać sobie sprawę z zaistnienia problemu i udać się na specjalną terapię.

Leczenie narkomanii

Leczenie narkomanii

Narkomania to kolejny rodzaj uzależnień od substancji chemicznych, które mają wpływ na czynności mózgu. Szacuje się, że w Polsce jest ponad 100 tysięcy osób uzależnionych od narkotyków. Dostanie narkotyków w wielkich miastach to praktycznie bułka z masłem. Coraz częściej po narkotyki sięgają bardzo młodzi ludzie. W przypadku narkomanii istnieje także niebezpieczeństwo zarażenia się niebezpiecznym wirusem HIV. Niestety, bardzo ciężko wyjść z uzależnienia narkotykowego. Wiąże się to z długotrwałą terapią, która wymaga ciężkiej pracy ze strony uzależnionej osoby. Na terenie całej Polski istnieje wiele ośrodków terapeutycznych, które pomagają chorym osobom zerwać z nałogiem. Także w przypadku narkomanii wyjście z nałogu wiąże się ze specjalnie przygotowaną terapią.

Więcej na stronie Prywatnego Centrum Terapii Uzależnień, Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź. Tel. 18 33 19 736.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ