Lokata z myślą o przyszłej emeryturze? Tak!

0
2646
Lokata z myślą o przyszłej emeryturze? Tak!

Myślisz o wysokości swojej przyszłej emerytury? Oszczędzać możesz również we własnym zakresie. Świetnym przykładem są lokaty bankowe.

Czy za 20 lub 30 lat ZUS będzie wypłacalny? Już dziś eksperci mają wątpliwości. Ci, którzy uważają, że ZUS poradzi sobie z wypłatą świadczeń emerytalno-rentowych podkreślają, że ich wysokość zapewni wyłącznie minimum socjalne. Jeżeli myślisz o jesieni swojego życia i zastanawiasz się, jak zapewnić sobie godziwy byt, to musisz zacząć oszczędzać. Posiadasz oszczędności? Dowiedz się, czemu warto założyć lokatę bankową.

Lokata bankowa – tych pieniędzy nie stracisz

Korzystając z oferty banków, możesz być pewien, że zdeponowane np. na lokacie bankowej środki są bezpieczne. Dlaczego? Jako klient tej instytucji, otrzymujesz gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gdyby bank ogłosił upadłość, twoje pieniądze nie przepadną – zostaną ci wypłacone właśnie z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który powstał, aby zabezpieczać interesy klientów w takich sytuacjach.

Pieniądze zdeponowane na lokacie bankowej są bezpieczne, a zyski pewne – bo bank w umowie od razu określa wysokość oprocentowania – nie możesz stracić. Oszczędzanie w ten sposób jest idealnym rozwiązanie dla osób, które nie chcą ryzykować.

Jaką lokatę wybrać?

Aby założyć lokatę, wcale nie potrzebujesz dużej kwoty pieniędzy – wystarczy 500 zł. Jeżeli masz większe oszczędności, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ulokować je na lokacie, choć w takich przypadkach musisz pamiętać o ograniczeniach ustanowionych przez bank.

Idea Bank proponuje swoim klientom lokatę Happy (więcej: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-happy). Oprocentowanie depozytu zależy od długości trwania umowy i wynosi:

  • 4,00% wówczas, gdy klient zakłada lokatę na 2 miesiące,
  • 3,50%, gdy środki na lokacie zostaną zdeponowane na okres miesiąca lub 3 miesięcy.

Zróżnicowanie wysokości oprocentowania to jednak nie wszystko, o czym musisz pamiętać. Aby skorzystać z oferty, musisz spełnić wymóg banku w postaci bycia nowym klientem Idea Banku. Jeżeli korzystałeś już wcześniej z produktów oferowanych przez ten bank, to nie będziesz mógł założyć lokaty.

Na lokacie Happy możesz maksymalnie zdeponować 10 000 zł. Minimalny wkład wynosi 500 zł.

Czy zakładanie lokat krótkoterminowych się opłaca?

Lokaty dzielą się, biorąc pod uwagę m.in. okres, na jaki są one zakładane. W ten sposób rozróżnia się depozyty:

  • krótkoterminowe – często zakładane na 1, 2 lub 3-miesiące, choć bywają również lokaty zakładane na dzień lub dwa dni,
  • długoterminowe – lokata długoterminowa to lokata założona na co najmniej 12 miesięcy.

Aktualny ranking lokat krótkoterminowych znajdziesz pod adresem: https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych. Czy założenie lokaty np. na miesiąc faktycznie się opłaca?

Współcześnie w ofercie banków nie znajdziesz dobrze oprocentowanych lokat długoterminowych – to właśnie lokaty krótkoterminowe są lepiej oprocentowane. To właśnie główny powód, aby założyć taką lokatę.

Pamiętaj, że zakładając lokatę krótkoterminową, np. na okres 3-miesięcy, będziesz dysponował większym kapitałem, od którego będą naliczane kolejne odsetki, gdy zdecydujesz się założyć kolejną lokatę. W efekcie korzystanie z dobrze oprocentowanych lokat krótkoterminowych może być bardzo opłacalne. Może warto spróbować?

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dochodzi do hiperglikemii?
Następny artykułCo to są choroby autoimmunologiczne?
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ