Suplementy diety są łatwo dostępne w każdej aptece bez recepty. W wielu przypadkach usprawniają działanie organizmu, przyspieszają leczenie i poprawiają samopoczucie. Nie wolno jednak zapominać o tym, że dzieje się tak pod jednym warunkiem – takim, że suplementacja jest „mądra”.
Co to są suplementy diety?
Suplementy diety to produkty, które zawierają witaminy, makro- i mikroelementy oraz inne substancje odżywcze, które mogą stanowić uzupełnienie normalnej żywności. Można je spotkać na rynku w postaci tabletek, kapsułek, proszku oraz płynu. Należy jednak pamiętać, że suplement diety nie jest lekiem, a co za tym idzie, nie musi odpowiadać takim samym standardom, jakie są narzucane lekarstwom. Między innymi nie muszą przechodzić badań klinicznych, potwierdzających ich stuprocentową skuteczność, przyswajalność przez organizm oraz skutki uboczne.
Rodzaje suplementów
Ogólnie suplementy można podzielić na dwa rodzaje – ze względu na zawarte w nich substancje odżywcze oraz ze względu na przeznaczenie. Do pierwszej kategorii zaliczamy preparaty zawierające witaminy, minerały, wyciągi z roślin, kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, aminokwasy oraz probiotyki i prebiotyki. Zakup odpowiedniego suplementu znacznie ułatwia drugi podział, wprowadzony z uwagi na ich przeznaczenie. W każdej aptece spotkamy zatem suplementy podzielone na kategorie:
-
wzmacniające i wspomagające odporność organizmu,
-
regulujące pracę układu krążenia,
-
wspierające pracę stawów, mięśni i kości,
-
wspomagające odchudzanie,
-
poprawiające pamięć i koncentrację,
-
wspierające pracę układu pokarmowego,
-
łagodzące choroby moczowo-płciowe,
-
poprawiające kondycję i wygląd skóry, włosów i paznokci,
-
wspomagające pracę układu oddechowego oraz łagodzące objawy przeziębienia i grypy,
-
przeznaczone dla sportowców.
Kiedy stosuje się suplementy?
Suplementy diety należy stosować wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych wraz ze spożywanymi posiłkami. Może to mieć miejsce na przykład podczas choroby związanej z trudnościami w przyjmowaniu pokarmów lub stosowanej diety. Bardzo pomocne są wówczas odżywki i preparaty specjalnego żywienia medycznego. Suplementy wspomagające pracę układu nerwowego i ułatwiające zasypianie pomagają szczególnie osobom w podeszłym wieku, a także młodym, zestresowanym, prowadzącym aktywny tryb życia. Studenci i uczniowie chętnie sięgają po suplementy wzmacniające pamięć i koncentrację. Zawsze w trakcie i po zakończeniu kuracji antybiotykowej zaleca się stosowanie probiotyków, które w krótkim czasie odbudowują naturalną florę bakteryjną jelit.
Mądra suplementacja
W wielu sytuacjach zdrowotnych suplementy wspomagają podstawową kurację farmakologiczną. Należy jednak pamiętać, że każda suplementacja powinna być „mądra” i nie każdy produkt można przyjmować bezkrytycznie. Na przykład osoby zmagające się z wysokim ciśnieniem tętniczym czy chorymi stawami nie powinny przyjmować preparatów z wapniem i magnezem. W okresie jesienno-zimowym, kiedy jest mało słońca, lekarze zalecają przyjmowanie witaminy D. Kobietom w ciąży zaleca się preparaty zawierające kwas foliowy i żelazo. W chorobie Hashimoto stosuje się selen, wegetarianie powinni przyjmować witaminę B12, która nie występuje w roślinach, sportowcy mogą śmiało sięgnąć po witaminy A, E i C itd.
W artykule pt.: „Jak dobrać swoje suplementy tak, aby pomagały – suplementacja witamin w okresie zimowym” znajduje się więcej informacji na ten temat.