Melatonina to hormon snu produkowany przez ludzki organizm, który odpowiada za spokojny sen, a tym samym regenerację ciało i pamięć. Syntetyczną wersją melatoniny leczy się zaburzenia snu. W wielu przypadkach melatonina działanie ma pozytywne, ale trzeba pamiętać – jak zresztą w przypadku wielu innych leków, że nie można jej przedawkowywać, a melatonina na przykład w tabletkach nie powinna być stosowana przez dłuższy okres czasu, gdyż może to prowadzić do niekorzystnych dla organizmu zaburzeń.
Co to jest melatonina i jak się ją stosuje?
Melatonina jest hormonem, który wydzielany jest przez szyszynkę. Reguluje ona dobowy rytm czuwania i snu. O tym, jak sen jest zbawienny dla naszego zdrowia wie każdy. Brak snu wykańcza nasz organizm i psychikę, a całkowita bezsenność trwająca ponad tydzień może doprowadzić do zgonu. Nie można więc problemów ze snem bagatelizować. Te zdarzają się przede wszystkim w trakcie stresu, częstych podróży związanych ze zmianą stref czasowych, czy także ze względu na częste zarywanie nocy na przykład z powodu pracy, które także doprowadza do chronicznego zmęczenia i dość poważnego niedoboru melatoniny.
Problemy ze snem pojawiają się także w wieku średnim, a zwłaszcza u osób starszych, bo wtedy szyszynka produkuje mniej melatoniny.
Sen i porządny wypoczynek przywraca właściwy poziom melatoniny. Jednak, gdy zajdzie taka potrzeba można jej substytut kupić bez recepty w każdej aptece.
Melatonina działanie ma natychmiastowe. Pozwala spokojnie zasnąć i wypocząć. Melatonina w tabletkach lub w płynie wpływa korzystnie na jakość i długość snu i zapewnia komfortowy wypoczynek.
Plusy i minusy stosowania melatoniny
Spokojny sen to nie tylko jeden pozytywny czynnik zażywania melatoniny. Spowalnia ona także proces starzenia, działa antydepresyjnie, wspomaga odporność, a nawet ostatnio coraz częściej mówi się, że może mieć zbawienny skutek w przypadku choroby, jaką jest Alzhaimer. Melatonina – tak jak każdy lek stosowany niewłaściwie, w zbyt dużych dawkach, czy przewlekle – ma swoje minusy, z których najważniejszym jest brak fazy REM, która pozwala na odpoczynek umysłu i jego regeneracja. Wpływa także na pamięć. Przez to osoba, która zbyt długo zażywa ten substytut, może czuć się zmęczona, rozdrażniona, bez sił.
Na długotrwałe problemy z bezsennością nie wolno notorycznie stosować melatoniny. Może warto zacząć od zmiany trybu życia – wyzbycia się używek, nadmiernego stresu. Spać powinno chodzić się o tej samej godzinie, a przed snem wyciszać się minimum pół godziny, to znaczy nie używać telefonów, czy komputerów, które na organizm przed snem działają drażniąco. W razie długotrwałych problemów z bezsennością, których czynnikiem nie jest stres, czy podróże, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który dobierze odpowiednie środki.