Metoda Mckenziego w leczeniu bólu kręgosłupa

0
2713
Metoda Mckenziego w leczeniu bólu kręgosłupa

Bóle kręgosłupa stanowią w obecnych czasach częstą i niestety bardzo dokuczliwą przypadłość, która nie dotyka już wyłącznie starszych ludzi, ale także młode osoby. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej w dłuższej perspektywie czasu prowadzą do zwyrodnień i bólów kręgosłupa. Współczesna fizjoterapia proponuje wiele metod, które mają na celu zniesienie bólu i pomagają odzyskać komfort. Jedną z popularnych i bardzo skutecznych jest metoda McKenziego.

McKenzi i opracowana przez niego terapia

Twórcą omawianej metody jest fizjoterapeuta Robin McKenzi, pochodzący z Nowej Zelandii. Opracował ją w latach 60. minionego wieku, a mimo to nadal cieszy się ona powodzeniem i do dziś jest chętnie wykorzystywana w ramach fizjoterapii zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Metodę cechuje niezwykle innowacyjne podejście do problemu, oparte na przyczynach a nie skutkach. Jej prekursor twierdził, że proponowane klientom terapie w większości mają głównie na celu tymczasową redukcję bólu kręgosłupa. Nie docierają jednak do przyczyn problemu, które powodują nawracanie niepożądanych dolegliwości. Jedynie drogą eliminacji tego co leży u podstaw bólu, można całkowicie się go pozbyć.

Metoda McKenziego – idea proponowanej terapii

Najważniejszym elementem terapii McKenziego jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Fizjoterapeuta musi wiedzieć z jakim dokładnie schorzeniem ma do czynienia, aby móc podjąć próbę jego eliminacji. Pacjent opisuje swoje dolegliwości, wykonuje szereg badań i dopiero wówczas można opracować specjalną terapię ukierunkowaną na źródło bólu. Leczenie objawowe jest mało skuteczne, zatem w pierwszej kolejności należy zlikwidować przyczynę, a następnie można skupić się na zapobieganiu powrotom nieprzyjemnych objawów. Takie całościowe podejście umożliwia pełny powrót do zdrowia i stanowi niejako ideę opisywanej metody.

To obserwacje ludzi z określonymi stanami chorobowymi kręgosłupa, pozwoliły McKenziemu wyciągnąć odpowiednie wnioski. Jak się okazało, poszczególne ćwiczenia ruchowe uśmierzały bądź eliminowały dolegliwości bólowe od strony kręgosłupa. Określonego rodzaju ćwiczenia sprawiały, że pacjenci deklarowali poprawę samopoczucia. To stanowiło podstawę do realizacji zamierzeń McKenziego, czyli do opracowania autorskiej metody leczenia dolegliwości kręgosłupa.

Metoda McKenziego – diagnostyka

Jak wspomniano niejednokrotnie u podstaw terapii McKenziego leży postawienie właściwej diagnozy. Jest to proces wieloetapowy obejmujący kilka czynności, które mają doprowadzić do dokładnego rozpoznania schorzenia.

W pierwszej kolejności terapeuta podejmuje wywiad z pacjentem. Jest on bardzo szczegółowy i specjalnie opracowano go na potrzeby diagnostyki w zakresie omawianej metody.

Następnie przeprowadza się tak zwane testy ruchowe, dzięki którym istnieje możliwość zidentyfikowania lokalizacji dolegliwości bólowych. Podczas testów ruchowych ustala się dokładne umiejscowienie bólu. Pozyskane w ten sposób dane pozwalają na określenie zaburzenia, które z kolei przyporządkowuje się do określonej grupy. Można wymienić następujące grupy zaburzeń:

– zespół strukturalny, obejmujący zmiany w obrębie dysku, uszkodzenia w obszarze krążka międzykręgowego, co skutkuje przemieszczaniem się struktur podczas poruszania się. W tego typu zaburzeniach ból jest promieniujący, można go odczuwać w kończynach, a dodatkowo towarzyszy temu często nieprzyjemne uczucie mrowienia bądź drętwienie;

– zespół dysfunkcyjny, odnoszący się do mechanicznych uszkodzeń w obrębie kręgosłupa. Ból pojawia się w obrębie uszkodzonych tkanek;

– zespół posturalny, z którym mamy do czynienia, gdy następuje obniżenie giętkości oraz ruchomości kręgosłupa. To częsta przypadłość współczesnych czasów, gdyż wynika z przyjmowania długotrwałej niekorzystnej pozycji, np. pozycji siedzącej przed komputerem bądź za kierownicą pojazdów. Gdy do tego dochodzi brak aktywności fizycznej to zdecydowanie zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości. To przypadłość, z którą borykają się już młodzi ludzie i wynika z nieodpowiedniego trybu życia. Pojawiający się ból nie jest trwały, zazwyczaj odczuwa się go w odcinku piersiowym.

Dobór technik terapeutycznych

Postawienie diagnozy polegające na określeniu rodzaju zaburzeń to podstawa kwestia, która umożliwia przejście do kolejnego etapu metody McKenziego, czyli do wyboru techniki terapeutycznej. Fizjoterapeuta tworzy swojego rodzaju plan działania, który przekazuje swojemu pacjentowi. Z kolei jego zadaniem jest regularne i prawidłowe wykonywanie zleconych ćwiczeń. Najlepiej, gdy odbywa się to pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, jednak niejednokrotnie wystarczający okazuje się sam instruktaż, w przypadku mało skomplikowanych ruchów. Istotna jest również obecność fizjoterapeuty podczas pierwszych samodzielnych prób, aby mógł on stwierdzić czy zalecona aktywność ruchowa przebiega w sposób prawidłowy.

Jakie wykonuje się ćwiczenia w poszczególnych zespołach dysfunkcyjnych?

– zespół strukturalny – ruchy przywracające struktury na swoje miejsce,
– zespół dysfunkcyjny – ruchy przeciwne w stosunku do tych, które spowodowały uraz,
– zespół posturalny – ruchy zwiększające ruchomość kręgosłupa oraz wzmacniające mięśnie, które pozwalają na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ