Mononukleoza – czym jest? Jak ją leczyć?

0
2732

Mononukleoza to zakaźna choroba, która często dotyka młode osoby. Określana jest jako choroba pocałunków. Do zakażenia dochodzi bowiem na skutek przenoszenia ze śliną wirusa EBV. Zdarza się to na przykład podczas korzystania z tych samych sztućców. Czym jest mononukleoza? Czy stanowi duże zagrożenie? Jaki lekarz może ją potwierdzić? Jak wygląda leczenie mononukleozy?

Wirus Epsteina-Barra – czym jest?

Zadając pytanie, co to jest mononukleoza, warto najpierw dowiedzieć się, czym jest wirus, który ją wywołuje. EBV to herpeswirus, który występuje u wielu ludzi. Może nie dawać żadnych objawów, a jednocześnie okazuje się być bardzo niebezpiecznym. Gdy się uaktywnia, prowadzi do różnorodnych chorób, w tym mononukleozy. Jak się okazuje, ma również działanie onkogenne.

Mononukleoza – jak się objawia?

Czym jest mononukleoza? Z pewnością chorobą, którą łatwo pomylić z grypą. Pojawia się bowiem ból gardła oraz głowy i wysoka temperatura. Po kilku dniach dochodzi do zwiększenia się objawów. Wysoka gorączka (dochodząca nawet do 40 stopni) długo się utrzymuje. Pojawia się ból brzucha spowodowany powiększeniem śledziony. Węzły chłonne są wrażliwe na dotyk. Dochodzi także do znacznego powiększenia migdałków.

Do jakiego lekarza się udać, jeśli pojawią się pierwsze objawy?

Jeśli pojawiają się objawy mononukleozy, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. To on wytłumaczy dokładnie, co to jest mononukleoza. Poza tym zleci dodatkowe badania, które pomogą potwierdzić lub wykluczyć diagnozę. Warto przede wszystkim wykonać podstawowe badanie krwi, czyli morfologię. Mononukleoza często bowiem prowadzi do pojawienia się limfocytów atypowych, czyli reaktywnych. Dla potwierdzenia diagnozy pomocne są również badania na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi EBV. Jeśli okaże się, że to mononukleoza, specjalista zaproponuje odpowiednie leczenie. Należy mieć na uwadze, że nie istnieje specjalny lek przeznaczony do tego schorzenia. Leczenie mononukleozy jest objawowe. Specjalista może zaproponować tabletki, które uśmierzą ból mięśni. Konieczne jest wypoczywanie. Należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, co pozwoli zapobiec odwodnieniu organizmu. Do leczenia mononukleozy przydadzą się także napary rumianku, który zniweluje ból gardła.

Jakie są powikłania mononukleozy?

Warto wiedzieć nie tylko, czym jest mononukleoza, ale także, jakie są możliwe powikłania. Nie zdarzają się one często, jednak warto mieć na uwadze, że są bardzo poważne. Jednym z najgroźniejszych następstw tej choroby jest pęknięcie śledziony, które objawia się bardzo silnym bólem brzucha. W przebiegu mononukleozy może dojść także do żółtaczki oraz zapalenia mięśnia sercowego.

Warto wiedzieć, co to mononukleoza, żeby w razie nasilających się objawów podjąć odpowiednie kroki ku poprawie samopoczucia. Należy pamiętać, że leczenie mononukleozy jest wyłącznie objawowe, ale najczęściej choroba przemija bez wielu skutków ubocznych dla organizmu. Warto dać sobie odpowiednio dużo czasu na odpoczynek, co pozwoli organizmowi wrócić do pełni sił.

[Głosów:4    Średnia:4.3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKawa nie tylko do picia
Następny artykułKrwiomocz – przyczyny i leczenie
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ