Na czym polega badanie wzroku u okulisty?

0
2605

Badanie okulistyczne składa się z szeregu testów, które pozwalają ocenić stan zdrowia oka oraz występowanie i natężenie ewentualnej wady wzroku. Wizyta u okulisty jest konieczna przy doborze okularów bądź soczewek kontaktowych. Na podstawowym badaniu wykonuje się zazwyczaj: komputerowe badanie wzroku, test z wykorzystaniem lampy szczelinowej oraz ocenę ciśnienia wewnątrzgałkowego i ostrości widzenia.

Badania wzroku – rodzaje

Badanie wzroku jest obowiązkowe, kiedy przychodzi konieczność zastosowania korekcji okularami bądź soczewkami kontaktowymi. O ich poszczególnych rodzajach można dowiedzieć się ze strony internetowej: http://ultraflex.pl/. Podstawowe badanie u okulisty obejmuje:

  • Komputerowe badanie wzroku

Badanie wzroku za pomocą komputera pozwala ocenić ogólną sprawność oka na podstawie oceny krzywizny rogówki. Test ma również na celu ustalić wadę wzroku.

  • Badanie oka za pomocą biomikroskopu, czyli lampy szczelinowej

Lampa szczelinowa pozwala zbadać całe oko, w tym także stan siatkówki. W tym celu okulista poszerza źrenicę odpowiednim lekiem, co na parę godzin po badaniu może powodować nieostre widzenie bądź nadwrażliwość na światło, które samoistnie ustępuje. Z tego względu w dzień wizyty warto mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne i zrezygnować z prowadzenia samochodu.

  • Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka

Pomiar ciśnienia wewnątrz oka przeprowadza się za pomocą tonometru. Wynik badania, który mieści się w normie wynosi 9-20 mmHG. Wysokie ciśnienie w oku może świadczyć, np. o nadciśnieniu ocznym, a w niektórych przypadkach także o rozwoju jaskry.

  • Badanie ostrości wzroku

Tablica do badania wzroku służy ocenie ostrości widzenia. Pacjent ma za zadanie odczytać z niej litery, liczby bądź kształty z bliska i z daleka. 

Ocena wzroku – badania dodatkowe

Dodatkowe testy przeprowadza się, np. kiedy okulista po podstawowych badaniach nie jest w stanie postawić trafnej diagnozy. Należą do nich:

  • Badanie pola widzenia

Perymetria, czyli badanie pola widzenia, to ocena przestrzeni, którą widzi się bez poruszania gałki ocznej. Najczęściej przeprowadzane jest w celu zdiagnozowania jaskry, chorób nerwu wzrokowego, schorzeń siatkówki, takich jak: zwyrodnienia plamki żółtej, a także przy małej ostrości widzenia.

  • Badanie obrazowe oka

Badanie pozwala wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości w budowie oka. Wykonuje się je przy podejrzeniu jaskry, zwyrodnienia plamki, nowotworu czy cukrzycowych zmian na siatkówce.

  • Badanie dna oka i USG

W trakcie badania dna oka specjalista ogląda oko od początku siatkówki, aż po nerw wzrokowy. USG oka wykonuje się najczęściej, kiedy u pacjenta nie można zastosować lampy szczelinowej z powodu zaćmy. Badanie jest w stanie wykazać takie problemy, jak: odwarstwienie siatkówki, guzy oka czy zmiany w nerwie wzrokowym.

Kiedy przeprowadzać badanie wzroku?

Osoby młode, które nie odczuwają żadnych problemów związanych z narządem wzroku, powinny umówić się na wizytę kontrolną u okulisty przynajmniej raz na 3 lata. Noszenie soczewek kontaktowych wymaga częstszych kontroli, a o ich częstotliwości decyduje lekarz. Osoby po 40. roku życia są bardziej narażone na wady wzroku. Jeżeli nie odczuwają niepokojących objawów związanych z oczami, ich wizyty u okulisty powinny odbywać się przynajmniej raz w roku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ