Na czym polega biopsja cienkoigłowa i kiedy się ją wykonuje?

0
141
Na czym polega biopsja cienkoigłowa i kiedy się ją wykonuje

Biopsja jest inwazyjną metodą diagnostyczną polegającą na pobraniu materiału komórkowego z tkanek podejrzewanych o zmiany chorobowe.  Materiał biologiczny pobierany jest w formie wycinka lub drogą aspiracji (zasysania), następnie jest badany za pomocą mikroskopu (badania histopatologiczne, cytatologiczne) lub innymi metodami laboratoryjnymi.

Wyróżnia się kilka typów biopsji, badania najczęściej wykonywane to: biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC), czyli nakłucie wykonywane bez użycia urządzeń monitorujących, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) wykonywana pod kontrolą USG, biopsja gruboigłowa wykonywana z użyciem igły grubszej niż w badaniu BAC oraz biopsja wycinkowa polegająca na uzyskanie fragmentu tkanki do badań metodą chirurgiczną i inne.

Materiał biologiczny pobrany  z tkanek podejrzewanych o obecność zmian chorobowych przekazywany jest do badania histopatologicznego, specjalista ocenia pod mikroskopem pobrany fragment tkanki, ocenia obecność lub brak w pobranym materiale zmian chorobowych.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BACC), jak przebiega?

W Szpitalu Optimum, zajmującym się schorzeniami z rejonu głowy i szyi wykonywane są  biopsje aspiracyjne cienkoigłowe (BACC). Zobacz: https://optimum.pl/diagnostyka/biopsja-aspiracyjna-cienkoiglowa/. Jest to  nowoczesna metoda diagnozowania zmian chorobowych polegająca na nakłuciu zlokalizowanej zmiany pod kontrolą USG, pobraniu materiału z tkanek i jego ocenie przez specjalistę patomorfologa. Badanie jest szybkie, mało uciążliwe, trwa tylko kilka minut. Igły wykorzystywane w trakcie zabiegu są cieńsze od igieł do pobrania krwi, mają średnicę od 0,4 do 0,6 mm. Nie ma potrzeby znieczulenia, ból odczuwany jest tylko w miejscu nakłucia.

Kontrola USG pozwala na dokładne (celowane) określenie miejsca pobrania (aspiracji) materiału podejrzanego o obecność procesu chorobowego. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Podczas nakłucia pacjent nie może połykać śliny, żuć gumy, mówić i musi powstrzymać kaszel. Po biopsji cienkoigłowej w miejscu nakłucia jest przyklejany niewielki opatrunek, zalecany jest ucisk zapobiegający powstawaniu krwiaków. Wynik badania jest dostępny po upływie 7-10 dni. Przed biopsją pacjent podpisuje formularz zgody świadomej na wykonanie BACC. Pacjenci stosujący leki przeciw krzepliwe, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, powinni je odstawić przed badaniem.

Kiedy wykonuje się biopsje cienkoigłową w klinikach specjalizujących się w laryngologii?

Biopsja jest badaniem uniwersalnym wykonywanym, gdy w badaniu fizykalnym lub obrazowym zauważone zostaną niepokojące zmiany w postaci torbieli, guzków, polipów, powiększenia węzłów chłonnych itp. W Szpitalu Optimum wykonuje się biopsje cienkoigłowe narządów leżących powierzchownie jak: biopsja cienkoigłowa tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych, biopsja zmian leżących podskórnie i śródskórnie. Biopsje cienkoigłowe piersi wykonywane są na skierowanie lekarza onkologa ze względu na odmienny przebieg diagnostyki. Biopsję wykonuje specjalista patomorfolog, a badanie USG lekarz zajmujący się diagnostyką  ultrasonograficzną osób dorosłych i dzieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie suplementy na odchudzanie?
Następny artykułJak masować szyję?
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ