Najskuteczniejsza antykoncepcja dla kobiet

0
2409

Osoby, które nie planują ciąży, lecz prowadzą regularne życie seksualne, powinny zastanowić się nad odpowiednią antykoncepcją. Zapobieganie niechcianej ciąży gwarantuje komfort psychiczny podczas każdego zbliżenia i sprawia, że radość z seksu jest nieograniczona. Każdy, kto decyduje się na przemyślaną antykoncepcję, chciałby, aby była ona jak najmniej ryzykowna i jak najbardziej skuteczna.

O skuteczności danej metody antykoncepcji mówi nam wskaźnik Pearl’a. Określa on ilość kobiet, które zaszły w ciążę podczas regularnych stosunków seksualnych, w ciągu roku, zakładając, że przez cały okres stosowały konkretny rodzaj antykoncepcji. Wskaźnik ten odnosi się do stu kobiet. Tak więc im mniejszy wskaźnik Pearl’a, tym dana metoda antykoncepcji jest skuteczniejsza. Jakie są więc najlepsze metody, aby uniknąć niechcianej ciąży?

Wśród antykoncepcji hormonalnej najskuteczniejszy jest zastrzyk hormonalny. Wynika to z faktu, że tabletki hormonalne należy przyjmować regularnie każdego dnia. Dosyć spora część kobiet zapomina o przyjęciu jednej lub większej ilości tabletek podczas cyklu miesiączkowego, co wiąże się z osłabioną skutecznością tej metody. Natomiast zastrzyk jest wykonywany raz na trzy miesiące, więc odpada zamartwianie się, czy dziś aby na pewno przyjęłam moją dawkę hormonu. Zdecydowanie zastrzyk zwiększa komfort psychiczny związany z pamiętaniem o regularnym zażyciu tabletki. Należy o nim pamiętać tylko raz na trzy miesiące. Jednak w przypadku wystąpienia skutków ubocznych, w postaci złego samopoczucia, na ich minięcie trzeba czekać całe trzy miesiące.

Antykoncepcja mechaniczna jest bardzo zróżnicowana pod względem skuteczności. Odpowiednio stosowane prezerwatywy cieszą się największą skutecznością, jeśli chodzi o ten rodzaj zabezpieczania przed niechcianą ciążą. Jednak istnieje ryzyko, że prezerwatywa zsunie się w trakcie zbliżenia lub pęknie. Zakładając, że nic takiego się nie wydarzy, prezerwatywa jest niemal stu procentowo skuteczna. Bardzo skuteczna jest wkładka domaciczna. Ryzyko zajścia w ciążę przy stosowaniu spirali jest niemal zerowe. Jeszcze lepiej spisują się wkładki hormonalne, czyli takie, które dodatkowo zawierają odpowiednią ilość hormonów.

Naturalna antykoncepcja niestety nie jest tak skuteczna, jak mogłoby się wydawać. Wyliczanie z dużą dokładnością dni płodnych jest możliwe, aczkolwiek łatwo jest się pomylić. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że cykl płciowy kobiety podlega wahaniom pod wpływem wielu czynników. Niestety nie jest to najlepszy sposób, jeśli rozważamy zapobieganie ciąży.

Rozważając antykoncepcję mężczyzn, bardzo skuteczna jest wazektomia. Jest to metoda chirurgiczna, która polega na podwiązaniu nasieniowodów. Wówczas sperma mężczyzny jest pozbawiona plemników. Jest to metoda słabo rozpowszechniona w naszym kraju, jednak może być ona dobrą alternatywą dla hormonalnej antykoncepcji kobiet. Nie wpływa ona na sprawność seksualną mężczyzn i jest polecana panom, którzy posiadają już dzieci i nie planują mieć kolejnych.

Spośród wszystkich wyżej wymienionych metod antykoncepcji, zdecydowanie najskuteczniejsze są metody hormonalne. Ingerencja w cykl płciowy kobiety i jej płodność wciąż budzi kontrowersje, jednak dobrze dobrana terapia hormonalna nie przynosi skutków ubocznych. Należy pamiętać o tym, że stu procentową metodą zapobiegającą niechcianej ciąży jest abstynencja seksualna lub sterylizacja, czyli podwiązanie jajowodów. Wiąże się to z pozbawieniem płodności do końca życia. W naszym kraju zabieg ten jest nielegalny, poza przypadkami zagrożenia życia kobiety podczas ciąży lub jeśli wiadomo, że dzieci będą posiadały chorobę genetyczną.

Odpowiednio dobrana najskuteczniejsza antykoncepcja pozwala cieszyć się z seksu każdego dnia, bez obaw niechcianej ciąży. Warto więc dobrze przemyśleć tą ważną decyzję i wybrać taką metodę, która będzie nie tylko wysoko skuteczna, ale także odpowiednio dobrana do potrzeb danej kobiety. Każdy kobiecy organizm jest inny, więc każda z pań powinna wybrać metodę, która najbardziej odpowiada jej indywidualnym wymaganiom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ