Narkoza u dzieci – czy należy się bać?

0
5615

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych przystosowanych jest specjalnie do leczenia dzieci. Kiedy Mały Pacjent nie chce współpracować, jedną z częstych możliwości jest leczenie zębów pod narkozą. Czy to bezpieczne?

Pomimo tego, że nowoczesna stomatologia oferuje skuteczne znieczulenia, również w leczeniu Dzieci, zdarzają się przypadki, w których Dziecko w żaden sposób nie chce poddać się leczeniu. Jeśli Mały Pacjent nie jest w stanie wytrzymać dłuższej chwili na fotelu stomatologa, nie warto całkowicie rezygnować z leczenia – być może odpowiednim rozwiązaniem okaże się narkoza.

Znieczulenie ogólne wzbudza jednak wiele wątpliwości w rodzicach. W końcu dziecko zostanie zupełnie uśpione. Być może nie warto narażać go tylko dla leczenia zębów? Te wątpliwości są całkowicie słuszne, jednak obecnie nie jest to powód do obaw. Uśpienie dziecka jest w pełni kontrolowane przez anestezjologów.

Co to jest narkoza?

Narkoza powoduje czasowe zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Specjalista podaje Małemu Pacjentowi środek znieczulający (anestetyk), który powoduje zaśnięcie. Wszystkie leki dobierane są indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia Dziecka. W trakcie snu, anestezjolog stale monitoruje funkcje życiowe Malucha (m.in. krążenie krwi i oddychanie), dbając o jego bezpieczeństwo. Proces uśpienia Dziecka jest zatem w pełni kontrolowany.

W czasie, kiedy Mały Pacjent pozostaje w uśpieniu, stomatolog może przeprowadzić całkowicie bezstresowo i bezboleśnie zabieg. Zdarza się, że pojawia się wówczas możliwość wyleczenia wszystkich ząbków w ramach tej jednej wizyty. Dzięki temu, Maluch nie musi ponownie stresować się leczeniem.

Jak powinna przebiegać wizyta?

Przede wszystkim, decyzję o zastosowaniu uśpienia, powinien poprzedzić obszerny wywiad lekarza z rodzicem. Specjalista zbierze wówczas wszystkie niezbędne informacje i podejmie decyzję o dalszych krokach. Rodzic powinien w pełni brać udział w tym procesie.

Oczywiście przed podaniem znieczulenia, Maluch ma chwilkę na oswojenie się z salą zabiegową i poznanie lekarzy. Wcześniej dobrane do jego potrzeb i preferencji leki, zostają podane za pomocą maseczki. Po jej nałożeniu, Dziecko zasypia. Kolejno, lekarz podaje znieczulenie miejscowe po to, aby Maluch nie odczuwał bólu po wybudzeniu. W tym momencie stomatolog może bezpiecznie rozpocząć naprawę zębów. Po jej zakończeniu, Dziecko zostaje przewiezione do miejsca, w którym rozpocznie się proces wybudzania, a odzyskanie przez nie świadomości nastąpi w otoczeniu jego najbliższych. 30 minut obserwacji Małego Pacjenta i… gotowe! Zęby są wyleczone w zupełnie bezstresowy sposób.

Dlaczego narkoza?

Żaden ubytek nie powinien być bagatelizowany. Próchnica bardzo szybko się rozprzestrzenia, a zdrowie mleczaków ma ogromny wpływ na zdrowie zębów stałych, które pojawia się później. Decyzja o leczeniu zębów Dziecka (tak samo jak dorosłego) nie powinna pojawiać się dopiero wtedy, kiedy pojawi się ból. Narkoza to doskonały sposób na pozbycie się lęku przed Dentystą i pozytywnie nastroić na wizyty u niego w przyszłości.

W wyborze kliniki stomatologicznej, w której będziemy leczyć dziecko, warto kierować się możliwością zastosowania znieczulenia ogólnego. Jedną z nich jest katowickie Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji „Dentolandia”. Współpracujący z nim specjaliści posiadają odpowiednie kwalifikacje do w pełni bezpiecznego leczenia zębów Dzieci, także pod narkozą.

[Głosów:27    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ