Wiele publikacji na temat racjonalnej i odpowiednio zbilansowanej diety zwraca uwagę na właściwości prozdrowotne natki pietruszki. Warto dowiedzieć się jakie posiada ona wartości odżywcze i włączyć ją do swojego codziennego jadłospisu. Niezaprzeczalnie może stanowić świetny dodatek do wielu dań, a przy tym jest niedroga i ogólnie dostępna. Z pewnością bez problemu nabędziemy ją w każdym sklepie bądź na bazarku w dziale warzyw.
Jej lecznicze właściwości są cenione od pokoleń. To nie jakaś nowa propozycja dietetyków, innowacja żywieniowa, a prozdrowotne właściwości natki pietruszki są znane od bardzo dawna – prawdopodobnie od dwóch tysięcy lat. Zatem warto zaufać naszym przodkom oraz współczesnym badaniom w tym zakresie.
Natka pietruszki – jakie posiada wartości odżywcze?
To drogocenny skład natki pietruszki stanowi głównie o jej wysokiej wartości odżywczej. Jest bogata w witaminy A, C oraz beta-karoten, zatem wywiera na organizm zbawienny wpływ, działając oczyszczająco i zwiększając odporność. Jej stosowanie to sposób na wzmocnienie organizmu, a także dzięki zawartemu olejkowi eterycznemu, na jego odtrucie. Pozbywanie się toksyn jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a szczególnie metabolizmu. Także obecność żelaza wpływa na ogólne wzmocnienie i zapobiega anemii.
Jeśli chodzi o witaminę C to działa ona antyoksydacyjnie, spowalniając procesy starzenia i skutecznie neutralizując wolne rodniki. A wystarczy już jedna łyżeczka pietruszki dla zaspokojenia dziennego zapotrzebowania na tę drogocenną witaminę, której zresztą nigdy za wiele. Nadmiar witaminy C jest szybko eliminowany, poprzez wydalanie z moczem, zatem nie ma możliwości „przedawkowania”. Można tylko polepszyć swój stan zdrowia, ale na pewno sobie nie zaszkodzimy.
Gdy mowa o beta-karotenie i witaminie E to głównie mamy na myśli ich wpływ na wzrok oraz kondycję i wygląd skóry. Bardzo korzystnie jest uzupełniać tego typu niedobory szczególnie zimą, gdy brakuje słońca i skóra nabiera coraz bardziej ziemistego koloru. Beta karoten odpowiada za poprawę jej kolorystyki, pomaga nabrać rumieńców. Z klei witamina E nie bez powodu, często nazywana jest witaminą młodości – to daje wiele do myślenia i z pewnością powinno każdego zachęcić do spożywania natki pietruszki.
Kolejne cenne mikro- i makroelementy zawarte w naci to magnez, cynk, wapń, potas, fosfor, miedź, a także kwas foliowy, niezbędny dla kobiet w ciąży. To aż zaskakujące, że tak niewielka, zielona roślinka stanowi takie dobrodziejstwo dla naszego funkcjonowania.
Znane są także właściwości neutralizujące nieprzyjemne zapachy. Przykładowo, gdy zjemy aromatyczne dania z dużą ilością cebuli czy czosnku, bądź w przypadku palaczy, warto przeżuwać nać. To spowoduje trwałe usunięcie przykrego zapachu z ust, bowiem zostanie on zneutralizowany na poziomie układu pokarmowego. Tym samym będziemy czuli się bardziej komfortowo i nie narazimy innych ludzi na nieprzyjemne konsekwencje podczas rozmowy z nami.
Natka pietruszki – do czego ją stosować?
Najważniejsze, co niejednokrotnie podkreślamy – powinna być stosowana na świeżo. Tylko w takiej postaci można w pełni czerpać z bogactwa jej składników odżywczych. Wysoka temperatura, obróbka termiczna powodują utratę znacznej ilości witamin, a w szczególności witaminy C. Warto natkę drobno posiekać i dodać ją na surowo do gotowych i nieco już przestudzonych dań bądź sałatek. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się jej naturalnym aromatem i nie wyeliminujemy tego, co w niej najcenniejsze. Świeża nać idealnie wzbogaca smak różnego rodzaju dania – obiadowe, sałatki, zupy, a także soki i koktajle.
Natka pietruszki – profilaktyka schorzeń
Jej stosowanie ma duże znaczenie w profilaktyce wielu schorzeń. Warto po nią sięgać, gdy dokuczają problemy od strony układu pokarmowego i moczowego, takie jak wzdęcia, niestrawność czy zatrzymywanie wody w organizmie. Wkomponowanie natki pietruszki do codziennej diety pomoże uporać się z wieloma, różnego rodzaju przypadłościami. Ważne jednak, aby spożywać ją regularnie i w odpowiedniej, czyli surowej postaci. Ma zbawienny wpływ także przy problemach związanych z astmą, kaszlem, reumatyzmem, wysokim ciśnieniem czy bólami miesiączkowymi.
Także problemy z cerą stanowią wskazanie do jej częstego spożywania,a to ze względu na wspomnianą wyżej zawartość witamin C, E i beta-karotenu.
Natka pietruszki – jak ją przechowywać?
Najlepiej oczywiście przechowywać ją krótkoterminowo (2 – 3 dni) w świeżej, naturalnej postaci. Umieszczenie jej w lodówce nieco wydłuży termin jej przydatności do spożycia. Tak najlepiej postępować w przypadku, gdy nie mamy zbyt dużej ilości natki, gdy kupujemy ją regularnie w małych ilościach. Inną opcją, szczególnie polecaną w przypadku znacznych ilości tego drogocennego produktu, jest jej drobne posiekanie i zamrożenie. Z pewnością niektórym z nas zdarza się robić zapasy bądź niekiedy otrzyma się od kogoś sporą ilość natki pietruszki prosto z ogródka. Taki sposób przechowywania pozwala na zachowanie jej właściwości odżywczych.