Nić dentystyczna – jak używać i dlaczego warto stosować nici do czyszczenia zębów?

0
8278
Nić dentystyczna

Uwaga rozmówcy skupia się na naszej twarzy. Tak zwane pierwsze wrażenie decyduje o tym, jak zostaniemy odebrani, nic więc dziwnego, że zależy nam na własnym wyglądzie. Nikogo nie trzeba przekonywać, że ani najmodniejsza fryzura, ani makijaż zgodny z najnowszymi trendami nie zrekompensują nam braków w uzębieniu. Zdrowy, zadbany uśmiech to klucz do sukcesu w życiu prywatnym i zawodowym. Ludzie uśmiechnięci budzą sympatię i zaufanie. By jednak nasze zęby prezentowały się okazale i estetycznie musimy dbać o nie z należytą starannością. Nie wystarczą regularne wizyty u dentysty, szczotkowanie zębów po każdym posiłku, czy płukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Nić dentystyczna to artykuł higieniczny, w który powinien wyposażyć się każdy, komu zależy na atrakcyjnym i zdrowym uśmiechu.

Dlaczego musimy nitkować zęby?

Wiele osób zadaje sobie z pewnością pytanie, po co nam nici dentystyczne i czy nie jest to aby zbędny wynalazek. Tymczasem okazuje się, że były one znane już w starożytności. Badacze twierdzą, że nasi przodkowie starali się przy pomocy różnorakich przedmiotów czyścić przestrzenie między zębami. Największą popularnością cieszyły się wykałaczki aż do 1815 roku, kiedy to dentysta z Nowego Orleanu zaczął polecać swym pacjentom używanie w tym celu cienkiej nici jedwabnej. Została ona szybko doceniona i znalazła powszechne zastosowanie. Z czasem zastąpiła ją nić nylonowa. W ten sposób ewolucja nici trwa do dziś, a ich producenci wciąż zaskakują klientów nowymi rozwiązaniami i ulepszeniami. Cel nitkowania zębów jest prosty – żadna szczoteczka nie usunie resztek pokarmu spomiędzy zębów równie sprawnie i dokładnie, jak nić. Nadmiar zanieczyszczeń prowadzi do powstawania kamienia nazębnego, co z kolei jest krokiem ku podrażnieniom, zaczerwienieniom i infekcjom dziąseł. Stąd już bardzo blisko do paradontozy, która może się zakończyć nawet utratą zębów.

Co warto wiedzieć o stosowaniu nici dentystycznych?

Zanim zdecydujemy się na zakup nici dentystycznych, musimy zdać sobie sprawę z faktu, że nasz zgryz i rodzaj uzębienia to kwestia indywidualna. Nie każda nić jest dla nas odpowiednia. Od rozmieszczenia naszych zębów i odstępów między nimi zależy dobór odpowiednich nici. Jeśli mamy wątpliwości, możemy tę kwestię skonsultować ze stomatologiem lub farmaceutą. Najważniejsze, by nić spełniała nasze wymagania i oczekiwania oraz starannie czyściła przestrzenie międzyzębowe. Marka i cena powinny być sprawą drugorzędną.

Osoby posiadające zęby nieprzylegające i niezachodzące na siebie mogą stosować nieco tańsze nici nylonowe. Ich słabą stroną jest fakt, że potrafią się strzępić i rozdwajać w trakcie stosowania. Jeśli jednak zgryz jest dość ścisły, a zęby zachodzą na siebie, jedynym rozwiązaniem jest stosowanie nici z włókna pojedynczego o podwyższonej wytrzymałości. Ważną kwestią jest również średnica nitek – można ją dobrać do własnych zębów w ten sposób, by czyszczenie było komfortowe i jak najbardziej efektywne. Nie wystarczy używać nici, trzeba wybrać odpowiedni produkt, a samo czyszczenie przeprowadzać w sposób prawidłowy.

Jak nitkować zęby?

Przestrzeganie kilku podstawowych zasad dotyczących nitkowania zębów zapewni nam odpowiedni poziom higieny jamy ustnej. Po pierwsze, ważne, by każdy zabieg wykonywać odrębnym, czystym kawałkiem, który po zużyciu wyrzucamy. Do jednego czyszczenia potrzebujemy około 50 cm nici dentystycznej. Przeciwległe końce odmierzonego fragmentu nawijamy na palce wskazujące obu rąk, zostawiając między nimi przestrzeń o długości 4-5 cm. Nić powinna być stale napięta. Przystępując do czyszczenia, musimy pamiętać, by nasze ruchy były delikatne. Nieodpowiednie postępowanie może uszkodzić delikatną tkankę dziąseł. Pomagając sobie kciukami, naprężamy nitkę i przy pomocy ruchów w górę i w dół zaczynamy wymiatać resztki pokarmowe spomiędzy naszych zębów. Przechodząc do kolejnej szczeliny musimy ruchami w przód i w tył, przy równoczesnym przesuwaniu w dół, wyjąć nić spomiędzy zębów. Każdy ząb to nowy, czysty kawałek nici. Zużyty nawijamy po prostu na jeden z palców wskazujących. Poprawne nitkowanie powinno trwać około 3 minut. Po czyszczeniu należy wypłukać jamę ustną i umyć ręce.

Nitkowanie dla każdego?

Czyszczenie zębów nicią dentystyczną to niezbędny zabieg uzupełniający prawidłową higienę jamy ustnej. Nie jest to jednak czynność, którą należy wpajać już małym dzieciom wraz z pierwszym zakupem szczoteczki odpowiedniej dla mlecznych zębów. Nitkowanie zębów zalecane jest osobom dorosłym i dzieciom po ukończeniu 10. roku życia. Naturalnie, tak jak w przypadku mycia – nauka czyszczenia zębów przy pomocy nici dentystycznych to ważny element edukacji młodego człowieka. Nawyki wpojone w dzieciństwie mają znaczący wpływ na świadomość i prawidłową dbałość o zdrowie i higienę dorosłych ludzi.

Według specjalistów najlepsze efekty daje czyszczenie zębów po każdym ich szczotkowaniu. Zdarza się jednak, że napięty plan dnia nie pozwala nam na kilkukrotne zabiegi higieniczne. W takich przypadkach zaleca się codzienne nitkowanie zębów po wieczornym myciu. Daje to nam pewność, że podczas snu jama ustna jest wolna od zanieczyszczeń, a bakterie nie będą się swobodnie namnażać w trakcie przerwy nocnej.

[Głosów:16    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ