Nowoczesne aparaty ortodontyczne

0
2850
Nowoczesne aparaty ortodontyczne

Konieczność noszenia aparatu ortodontycznego nigdy nie napawa radością. Wiadomo, że wiąże się to z wysokimi kosztami, wieloma działaniami, bólem oraz dyskomfortem, a także – co dla wielu osób jest najważniejsze – specyficznym wyglądem. Na szczęście jednak współczesne aparaty ortodontyczne są coraz bardziej dogodne dla pacjentów, także pod tym ważnym względem wizualnym.

Metalowy uśmiech już nie straszy

Kiedy aparaty ortodontyczne pojawiły się w powszechnym użyciu, były przywitane z wielkim entuzjazmem, bo dzięki nim możliwe stało się wreszcie pozbycie szpecących wad zgryzu. Jednocześnie jednak noszenie tych pierwszych aparatów wiązało się z koszmarem brzydkiego wyglądu. Dziś noszenie aparatu ortodontycznego często jest synonimem atrakcyjnego wyglądu, ale jeśli w czyimś umyśle nadal funkcjonuje ten stereotyp, jest to znak, że osoba ta nie orientuje się, jakie obecnie można spotkać aparaty.

Nawet te najzwyklejsze, metalowe, najbardziej proste i najtańsze, nie są wcale brzydkie, a można przecież zdecydować się na jeszcze inny rodzaj np: aparat porcelanowy, którego zamki mają przypominający zęby, elegancki mleczny kolor, specjalny aparat kryształowy, którego zamki wykonane są z syntetycznego kryształu, lub tak zwany kosmetyczny aparat przezroczysty.

Który aparat warto wybrać?

Oczywiście większość osób decyduje się na standardową wersję aparatu, nie jest to jednak wcale element szpecący. Dzisiejsze aparaty tego rodzaju mają bardzo małe, dyskretne w wyglądzie zamki, które nie zasłaniają całych zębów ani też nie powodują wypychania ust, co często miało miejsce w przypadku aparatów starszej generacji.

Można więc decydować się na nie bez obaw. Wiele osób często nawet traktuje je jako ozdobę, bo można zdecydować się na kolorowe gumki. Taki aparat nie tylko spełnia swoją oczywistą funkcję, czyli prostuje zgryz, ale także może być pojmowany w kategoriach biżuterii.
Jeśli chodzi o estetyczne aparaty, są one wybierane przez osoby, którym szczególnie zależy na wyglądzie, czy to z powodów osobistych, czy np. charakteru wykonywanej pracy. Działanie wszystkich aparatów jednak jest tak samo skuteczne.

Przeczytaj więcej: Wskazania do wizyty u ortodonty

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ