Objawy grypy – czy jesteś chory?

0
2685
Objawy grypy

Grypa to niebezpieczna choroba, którą często lekceważymy ze względu na to, że występuje dość powszechnie. Każdy z nas przechodził ją choć raz w życiu, albo wydawało mu się, że choruje na grypę, gdy w rzeczywistości było to przeziębienie. Dzieje się tak dlatego, że większość objawów w obu przypadkach jest podobna. Jednak o ile przeziębienie nie jest związane z groźnymi powikłaniami, o tyle niewyleczona do końca grypa może prowadzić do wielu poważnych zdrowotnych konsekwencji.

Co powinieneś wiedzieć o grypie?

Wiele osób mylnie uważa grypę za trochę silniejsze przeziębienie. W rzeczywistości jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która stanowi zagrożenie dla życia. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem, a niedoleczona lub „przechodzona” prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych, które mogą się ujawnić nawet po wielu latach.

Nie ma grypy bez gorączki. To jeden z charakterystycznych objawów tej choroby – u dorosłych temperatura sięga 39 stopni, u dzieci 39,5 stopnia Celsjusza. Pozostałe symptomy są gwałtowne – chory kaszle,
 skarży się na bóle głowy, gardła,
 stawów i mięśni, czuje łamanie w kościach. Może wymiotować i mieć biegunkę,
 skarży się na brak apetytu, ogólne rozbicie i zmęczenie. W trakcie rekonwalescencji ważne jest leżenie w łóżku, nawadnianie organizmu, obniżanie wysokiej gorączki.

Jak dochodzi do zarażenia grypą?

Osoba dorosła zakażona wirusem grypy zaraża otoczenie przez 3-5 dni od chwili wystąpienia objawów, dziecko nawet przez 7 dni. Grypą wywołaną przez wirusy typu A, B i C zarażamy się drogą kropelkową. To inaczej niż w przypadku przeziębienia, gdy źródłem zakażenia są przedmioty pokryte wydzieliną z dróg oddechowych chorego, jego skóra i rzeczy, których dotykał. Na grypę chorujemy zazwyczaj od jesieni do końca zimy, wtedy notuje się najwięcej zachorowań.

Jak zapobiegać grypie?

Za jedną z najskuteczniejszych i powszechnie stosowanych metod zapobiegania grypie i jej powikłaniom uznawana jest szczepionka. Ma ona zarówno zwolenników i przeciwników. Część osób sprzeciwia się jej ze względu na szkodliwe substancje, które zawiera – inni podkreślają jej wysoką skuteczność. Szczepionka jest w szczególności polecana osobom starszym oraz narażonym na zakażenie, np. pracownikom służby zdrowia. W przypadku szczepień dzieci, decyzję należy skonsultować z lekarzem rodzinnym lub z pediatrą.

Pojawiają się niekiedy głosy ostrzegające przed zakażeniem grypą poprzez szczepionkę. Nie ma takiej możliwości, gdyż szczepionki nie zawierają żywych wirusów wywołujących tę chorobę. Istotne również, że szczepiąc się przeciw grypie sezonowej nie chronimy się równocześnie przed wirusem ptasiej grypy. Szczepionka nie jest uniwersalna.

Jak skutecznie leczyć grypę?

Po pierwsze obalmy mit, jakoby antybiotyki były pomocne w walce z grypą. Są one przeznaczone do leczenia infekcji bakteryjnych, a nie wirusowych, dlatego należy ich unikać przy leczeniu tej choroby.

Nie nastawiajmy się na to, że niskie temperatury będą naszym sprzymierzeńcem – mróz doskonale konserwuje wirusa, jest on odporny nawet na temperaturę -80 stopni. Zabijają go natomiast wysokie temperatury rzędu 50 – 70 stopni Celsjusza.

Kluczem do sukcesu w wyleczeniu grypy jest jej wczesna i skuteczna diagnoza. Rozpoznanie choroby na podstawie objawów klinicznych może być pomyślne jedynie w trakcie epidemii, w pozostałych sytuacjach zalecane jest wykonanie szybkiego testu w gabinecie lekarskim. Pozwala on w ciągu kilku minut potwierdzić lub wykluczyć, czy mamy do czynienia z grypą. Materiał do badań pobierany jest z różnych miejsc, takich jak nos, nosogardziel, są brane pod uwagę popłuczyny z gardła, wydzielina z ucha środkowego, a także niekiedy płyn mózgowo-rdzeniowy, czy materiał biopsyjny.

Lekarz zaleci nam bezwzględny wypoczynek, spożywanie odpowiedniej ilości płynów i obniżanie gorączki. Terapia jest objawowa i obejmuje przy bólu gardła stosowanie płukanek naparem z szałwii, 
ssanie tabletek uśmierzających ból, inhalacje. Zaleca się w tym czasie dietę lekkostrawną, która nie obciąża zbytnio organizmu. Ma to szczególne znaczenie, gdy chory odczuwa dolegliwości w postaci wymiotów i biegunki. Poza tym niewskazane jest, by nasz organizm zużywał energię na trawienie posiłków zamiast na walkę z chorobą.

Powikłania pogrypowe

Bardzo istotne jest wyleczenie grypy do końca i nie przerywanie terapii, gdy ustąpią najbardziej doskwierające nam objawy. Zaniechanie w tej materii może prowadzić do powikłań, które niekiedy stają się nawet przyczyną śmierci chorego. W Stanach Zjednoczonych w ciągu roku około 40 000 ludzi umiera z powodu powikłań pogrypowych. Do najgroźniejszych z nich należą: zapalenie oskrzeli, 
zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, czy opon mózgowych.

Wiele osób jest przekonanych, że ryzyko powikłań dotyczy tylko ludzi starszych. Tymczasem mogą one wystąpić w każdym wieku. Warto przypomnieć, że wirus H1N1 odpowiedzialny za epidemię w 2009 r., uśmiercał głównie dzieci i ludzi młodych.

Z grypą nie ma żartów. Najczęstszym popełnianym przez nas błędem jest mylenie jej z przeziębieniem, kolejnym niestosowanie się do zaleceń lekarskich i praca zamiast wypoczynku. Nie dość, że narażamy nasze otoczenie na ryzyko zarażenia, to obciążamy własny organizm i zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.

Grypa u dzieci może się bardzo szybko rozwijać i nie można jej lekceważyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapalenia pęcherza moczowego – jak się chronić?
Następny artykułCo na ból gardła?
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ