Objawy stłuszczenia wątroby

0
2769
Objawy stłuszczenia wątroby

W organizmie ludzkim jednym z największych narządów wewnętrznych jest wątroba. Jej masa wynosi zwykle 1200-1500 g. Wątroba znajduje się pod przeponą w prawym podżebrzu jamy brzusznej i składa się z dwóch płatów: dużego prawego i małego lewego, podzielonego przez więzadło sierpowate od góry i poprzecznej bruzdy od dołu.

Funkcje wątroby

Główną funkcją wątroby jest przetwarzanie wszystkiego, co dostaje się do organizmu poprzez przewód pokarmowy, dodatkowo jest odpowiedzialna za uzupełnianie zapasów glikogenu, kompleksu białek osocza i żółci, niezbędnych do metabolizmu i wchłaniania tłuszczu. Pod jego ścisłą kontrolą zachodzi nagromadzenie witamin witalnych (A, D, E, K), rozkład hemoglobiny i metabolizm żelaza. Bierze także udział w obronie organizmu przed drobnoustrojami i obcymi substancjami z zewnątrz.

Czym jest stłuszczenie wątroby?

Stłuszczenie wątroby jest nadmiernym odkładaniem się tłuszczu w komórkach wątroby. Stłuszczenie wątroby zazwyczaj dzieli się na alkoholowe i niealkoholowe, chociaż objawy tych postaci choroby są pod wieloma względami podobne. Obecnie można mówić o prawdziwej epidemii niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Wątroba stara się pozbyć nadmiaru tłuszczu i uwalnia go do krwioobiegu. W rezultacie tworzą się w naczyniach blaszki miażdżycowe, które zwężają się, a wszystko to prowadzi do miażdżycy, ataków serca i udarów.

Co dzieje się w wątrobie podczas stłuszczenia?

Zwykle zawartość tłuszczu w wątrobie wynosi 5%, a przy nienaturalnym stłuszczeniu może osiągnąć nawet 50%. Wątroba niesie główny ciężar utleniania kwasów tłuszczowych, w wyniku, czego organizm uzupełnia zapasy energii. Alkohol uszkadza błonę komórek wątroby i upośledza funkcję enzymów zaangażowanych w transport i utlenianie kwasów tłuszczowych. Prowadzi to do zaburzenia ich normalnego metabolizmu i gromadzenia się tłuszczu w komórce. Głównym zagrożeniem tego stanu jest to, że nadmiar tłuszczu pod wpływem różnych czynników jest utleniany, tworząc wysoce aktywne związki, które dodatkowo uszkadzają komórkę. I to jest kolejny etap choroby, czyli zapalenie wątroby. Stłuszczenie wątroby może prowadzić do zapalenia wątroby, marskości, a nawet raka.

Objawy stłuszczenia wątroby

Stłuszczenie wątroby może występować w postaci objawowej lub bezobjawowej. W takim przypadku objawy kliniczne będą charakterystyczne dla choroby podstawowej na przykład cukrzyca.  Obserwuje się także toksyczne zmiany w innych narządach lub rozwijają się choroby przewodu żołądkowo-jelitowego. W niektórych przypadkach objawy są wyraźne, po prawej stronie występuje tępy ból w podbrzuszu, czasami może występować łagodna żółtaczka, ogólne osłabienie. Wielkość wątroby nie zwiększa się zbytnio, jej powierzchnia jest gładka, z palpacyjnym bólem.

Zazwyczaj chorzy udają się do lekarza z uczuciem ciężkości lub tępym bólem w prawym podżebrzu, mdłościami, nieprzyjemnym smakiem w jamie ustnej. Zgodnie z własnymi odczuciami, potwierdzają ból wątroby. Zwykle bolesne odczucia związane są z zaburzeniami czynności motorycznej dróg żółciowych. W większości przypadków oznaki stłuszczenia wątroby są wykrywane przypadkowo podczas badania z innego powodu. Na przykład badanie ultrasonograficzne narządów jamy brzusznej wykonuje się w przypadku jakiejkolwiek innej choroby (choroba niedokrwienna serca, cukrzyca itp.).

Podsumowując można wyróżnić najczęściej spotykane objawy stłuszczenia wątroby:

  • Nudności
  • Ociężałość
  • Ból w ból w okolicy prawego podżebrza
  • Zmniejszony apetyt
  • Tępy ból w prawym górnym kwadrancie wątroby
  • Ogólne osłabienie
  • Zmęczenie
  • Obniżenie nastroju.

Rozpoznanie stłuszczenia wątroby

Ultradźwięki, rezonans magnetyczny, biochemiczna analiza krwi są najczęściej zlecanymi metodami diagnozowania zmian chorobowych w wątrobie. Ale najdokładniejszą metodą diagnostyczną jest biopsja wątroby. W znieczuleniu lekarz może pobrać niewielką część tkanki wątroby, a następnie zbadać ją pod mikroskopem.

Leczenie stłuszczenia wątroby

Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie lub zmniejszenie efektu czynnika, który doprowadził do odkładania się tłuszczu w wątrobie. Chorzy z cukrzycą i nadczynnością tarczycy powinni być diagnozowani przez endokrynologa. W leczeniu stłuszczenia wątroby zalecane są leki, które chronią i wspomagają komórki wątroby, a także zioła zwiększające objętość wydzielniczą żółci z wątroby, przeciwutleniacze, witaminy i inne leki.

Źródło: https://medikapoland.pl/blog/

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ